12 / 06 / 24

Tradycje wielkanocne dla dzieci i młodzieży

Na przełomie marca i kwietnia tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” wyjechali na trasę edukacyjną po szkołach, przedszkolach i żłobkach województwa wielkopolskiego.  Występując w prawie 80 ośrodkach ukazywali bogactwo stroju, tańca i śpiewu ziemi łowickiej.

W koncertowym programie tanecznym znalazły się tradycje wielkanocne, śpiewy oraz tańce m.in.: klepok, polka, trzęsionka, oberki jak również zabawy taneczne, w których to chętnie bawili się nie tylko poznańscy artyści, ale także i uczestnicy koncertów. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym uczą się głównie poprzez zabawę, w tym także zabawę ludową. To ona w naturalny sposób umożliwia dziecku zaspokajanie jego podstawowych potrzeb rozwoju, m.in. potrzeby ruchu, radości, twórczego doświadczania i ekspresji przeżyć, zaspokajania ciekawości, kontaktów społecznych czy doskonalenia samodzielności.

Zabawa i związany z nią taniec ludowy jest ciekawą formą pracy z dziećmi. Poprzez swoją prostotę, a jednocześnie żywiołowość, dostojność, wesołość, fantazję jest nośnikiem głębszych treści m.in. patriotycznych. To nie tylko ruch, osiąganie artystycznej wypowiedzi, to także – a może przede wszystkim wychowanie człowieka: wychowanie społeczno-moralne umysłowe, estetyczne, wychowanie fizyczne. Od początków ludzkiej historii taniec towarzyszył człowiekowi i przez wieki odkrywano w nim nowe możliwości. 

Ponad 5000 słuchaczy, zarówno dzieci jak i młodzieży, miało okazję poznać nie tylko tańce, strój, ale również posłuchać gry kapeli w regionalnym składzie instrumentalnym, a tym samym zobaczyć odmienność kulturową poznawanego regionu.

Organizowane przez „Wielkopolan” koncerty edukacyjne mają przybliży dzieciom polską kulturę regionalną będącą częścią kultury narodowej, pozwolić im poznać jej bogactwo i różnorodność, dawne tradycje i zwyczaje ludowe, a przede wszystkim mają wyrobić w dzieciach poczucia odrębności i dumy narodowej oraz patriotyzmu.

Za przygotowanie trasy kierownictwo Zespołu składa serdeczne podziękowania Artandmusic – Klub Małego Muzyka

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: