19 / 01 / 04

Szkolenie z zakresu tańców spiskich

Spisz to region położony w widłach rzeki Białki i Dunajca, na południu Polski, tylko 1/3 Spisza leży po stronie polskiej, pozostała część znajduje się na Słowacji. Chociaż jest to mały region jednak ma swoje trzy odmiany: trybską, kacwińską i jurgowską.
Przez cały weekend w pocie czoła wszyscy starali się pojąć przekazywaną przez Panią Marię Wnęk wiedzę i nauczyli się prawidłowo wykonywać wszystkich kroków i figur.

Najpierw do pracy ruszyli panowie. Czardasze, klepane z wysokimi podrzuceniami nóg zajęły zajęły cały piątek. Najlepszym okazał się “Radzio” – nasz mały góral, który to od miesięcy nie mógł doczekać się spotkania z Panią Marią.
W sobotę i niedziele tańce parowe polki, walczyki, obyrtane, wałaski itd. dały wszystkim wielkie zadowolenie. Dziewczęta najbardziej zadowolone były gdy tańczyły kółecko – taniec dla samych kobiet, ale miny bardzo im zrzedły gdy zobaczyły jak panowie zaczęli popisywać się przed nimi klepanymi i niedźwiedziem – oklaskom nie było końca. Na zakończenie dnia śpiew – nauka piosenek w gwarze spiskiej okazała się nie taka trudna. Oto fragment jednej z nich: “Hej parobc’i parobc’i musom wos rukuwać, fto be tońcić i śpiywać i fto be gazduwać” sł. M. Wnęk.

Ten nowy region długo oczekiwany przez tancerzy od wiosny na stałe wejdzie w repertuar naszego zespołu. Ale do tego czasu wszystkich czeka ciężka praca. W marcu zespół wyjeżdża na spisz aby tam z zespołem in crudo szkolić kroki i gwarę spiską.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: