09 / 01 / 14

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI Z WIELKOPOLANAMI

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI Z WIELKOPOLANAMIW wyjątkowy wieczór święta Trzech Króli w Kościele p.w. św. Antoniego z Padwy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” koncertem kolęd i pastorałek rozpoczął koncertowo rok 2014.

W okresie Bożego Narodzenie i noworocznym miasto Poznań zaprosiło mieszkańców miasta i województwa na wspólne kolędowanie. ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI Z WIELKOPOLANAMI

W programie VI Poznańskiego Kolędowania odbyły się występy chórów, zespołów folklorystycznych i artystycznych, które odbywały się w poznańskich kościołach. 

Wśród artystów zaproszonych od Poznańskiego kolędowania znalazł się również Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, który po raz trzeci śpiewał najpiękniejsze kolędy i ludowe pastorałki z mieszkańcami rodzimego miasta. ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI Z WIELKOPOLANAMI

Licznie zgromadzona publiczność powitała „Wielkopolan” gromkimi brawami.

Koncert rozpoczął się w rytmie poloneza kolędą z 1792 „Bóg się rodzi moc truchleje”. Artyści ubrani w stroje poznańskie, szamotulskie, z okolic Dąbrówki Wielkopolskie, spiskie i krzczonowskie prezentowali nie tylko polskie tradycyjne kolędy. W programie koncertu znalazły się również tradycyjne pastorałki. ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI Z WIELKOPOLANAMI

Powstały one kiedy władze kościelne w pierwszej połowie XVIII wieku zakazały jasełek, wówczas kształtować zaczęła się ludowa tradycja. Wieś szybko poznała kościelne kolędy i zaczęła tworzyć nowe, tzw. pastorałki. Ich motywem przewodnim jest wędrówka pasterzy do Betlejem wśród polskiego krajobrazu.

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI Z WIELKOPOLANAMI„Wielkopolanie” mają w swym programie pastorałki z przełomu XIX i XX wieku. Opracowane przez Stanisława Horbika grane na tradycyjnych instrumentach ludowych wykonywane były podczas koncertu. W programie znalazły się pastorałki wielkopolskie, rzeszowskie, spiskie, krakowskie, warmińsko-mazurskie, śląskie oraz wiele wiele innych, Wykonywane przez zespół połączone były zgodnie z tradycją z tańcem dla Dzieciątka Jezus.

Na zakończenie „Wielkopolanie” wraz Wiernymi Kościoła w rytmie marsza zaśpiewali XVIII wieczną kolędę „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

                                                                                                               PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: