22 / 10 / 12

„ŚWIĘTO PYRY” W SZRENIAWIE

„ŚWIĘTO PYRY” W SZRENIAWIEW pierwszą niedzielę października 2012 roku już od wczesnych godzin porannych tłumy Wielkopolan zjeżdżały do Szreniawy do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego na festyn poświęcony ziemniakom – “Poznańska Pyra”. Jest to impreza organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012. „ŚWIĘTO PYRY” W SZRENIAWIE

Pyra to wielkopolskie określenie ziemniaka.

Tysiące osób odwiedzających Muzeum mogło zobaczyć tradycyjny sposób uprawiania ziemniaków, w tym ręcznego ich wykopywania, układania w kopce. Muzeum wystawiło swoje maszyny służące do uprawy i zbioru ziemniaków, w tym zabytkową parową lokomobilę wyprodukowaną w 1919 roku w Zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

„ŚWIĘTO PYRY” W SZRENIAWIE

Można było również skosztować tradycyjnych ziemniaczanych potraw m.in. szare kluchy, pyry z gzikiem z parownika, placki ziemniaczane i kopytka. „ŚWIĘTO PYRY” W SZRENIAWIE



Atrakcją dla zwiedzających były również koncerty Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. W trzech odsłonach poznańscy artyści zaprezentowali tańce i przyśpiewki Poznania oraz południowej Wielkopolski, a także folklor innych regionów naszego kraju. Występy te przeplatane były pokazami gastronomicznymi, konkursami i quizami.

 „ŚWIĘTO PYRY” W SZRENIAWIE

Festyn w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie jest częścią programu turystycznego realizowanego przez powiat poznański – “Naturalnie dookoła Poznania”; program ma pokazać bogactwo smaków i tradycje kulinarne związane z terenem powiatu.

                                                                                                                    PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: