03 / 03 / 14

SUKCESY „WIELKOPOLAN” W CHILE

GALERIA

SUKCESY „WIELKOPOLAN” W CHILENa zaproszenie CIOFF, Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, w Chile Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” na przełomie miesiąca stycznia i lutego 2014 roku udał się w swoją 104 podróż artystyczną. Chile to 53 kraj świata, który w swej historii odwiedzili poznańscy artyści. „Wielkopolanie” uczestniczyli na pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym CIOFF-u w Santiago de Chile oraz Con Con.

SUKCESY „WIELKOPOLAN” W CHILEWśród zaproszonych zespołów znalazły się grupy reprezentujące obie Ameryki, Afrykę oraz jedyny zespół z Europy – „Wielkopolanie”, zespoły prezentował bardzo wysoki poziom artystyczny prezentując tańce, zwyczaje i obrzędy swoich państw. Było to duże wyróżnienie poznańskiej grupy wytypowanej przez CIOFF Polska.

SUKCESY „WIELKOPOLAN” W CHILETancerze i muzycy zespołu prezentowali folklor wielkopolski oraz innych regionów kraju na scenach w Santiago de Chile, Maipu, Casa Abierta, Plaza las Petras, Plaza Ptricio Lynch, Campo Deportivo, Talagante oraz w Olmue. Podczas 16 koncertów i parad ulicznych „Wielkopolanie” oklaskiwani byli przez licznie zgromadzoną wielotysięczną widownię. Za prezentacje folkloru wielkopolskiego jak i polskiego zawsze otrzymywali owacje na stojąco. Wielkim zaskoczeniem dla chilijskiej publiczności była wykonywana przez „Wielkopolan” piosenka chilijska „YO VENDO UNOS OJOS NEGROS”. Przygotowana przez Stanisława Horbika specjalnie na ten wyjazd ludowa piosenka, pochodząca z regionu w którym koncertowali „Wielkopolanie” była wielkim zaskoczeniem dla tubylców. Śpiewali razem z tancerzami oklaskując ich w trakcie oraz na zakończenie.

SUKCESY „WIELKOPOLAN” W CHILEPodczas uczestnictwa w Festiwalu Kierownictwo i Tancerze wszystkich zespołów miały okazję do spotkania z Prezydentem Con Con podczas, którego odbyła się prezentacja zaproszonych grup oraz zaprezentowano im historię i tradycje regionu. 

SUKCESY „WIELKOPOLAN” W CHILEDużym wyróżnieniem dla zespołu była również wizyta w domu na zaproszenie jednej z chilijskich rodzin. „Wielkopolanie” byli jedynym zespołem, który miał okazję poznać tradycje i kuchnię tego kraju. Podczas spotkania mieli również okazję posłuchania tradycyjnych chilijskich pieśni oraz potańczyć razem z Gospodarzami.

„Wielkopolanie” zostali również zaproszeni przez Grupo Folklorico MAUCÓ na dzień chilijskich gier i zabaw. Tancerze i muzycy zespołu mieli okazję poznać tradycyjne zabawy skierowane zarówno dla dzieci i młodzieży. Niezmiernie wesołe zabawy przypominały w swym przebiegu wiele wielkopolskich i polskich zabaw wykonywanych przez naszych przodków na łąkach i podwórzach.

SUKCESY „WIELKOPOLAN” W CHILEOrganizatorzy zagwarantowali również „Wielkopolanom” zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Chile: pałac Prezydencki i inne zabytki stolicy, zabytki w Wina del Mar, Valparaiso oraz plaza Renaco.

SUKCESY „WIELKOPOLAN” W CHILEDwunastodniowy pobyt w najdłuższym państwie świata, najlepiej rozwiniętym wśród państw Ameryki Południowej, niezwykle egzotycznym i wiernym swoim tradycjom na zawsze pozostanie w pamięci „Wielkopolan”, którzy cieszą się, że mogli pokazać polskie tańce, zwyczaje, zaprezentować popularne ludowe przyśpiewki kilkanaście tysięcy kilometrów od rodzimej Wielkopolski.        

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: