05 / 07 / 23

Sukces Wielkopolan w Azerbejdżanie!

Rok 2023 jest dla Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie” bardzo obfity w podróże. Jeszcze kilka tygodni temu tancerze „Wielkopolan” wrócili z Mongolii, aby na przełomie czerwca i lipca wyruszyć w kolejną przygodę. Tym razem wyruszyli do urokliwego miasta Baku, stolicy Azerbejdżanu, gdzie odbywał się Międzynarodowy Festiwal Folkloru “Khazar Folk 2023”.

Festiwal, który odbył się w dniach od 24 czerwca do 1 lipca 2023 roku to niezwykłe wydarzenie, promujące tradycje muzyczno-taneczne kultur całego świata. Dla samych mieszkańców Baku i okolic, ze względu na święta i dni wolne od pracy, jest to również czas spędzany z rodziną przy jednoczesnym spotkaniu z innymi narodowościami. Prócz lokalnych działaczy, członkowie Zespołu mieli okazję spotkać artystów ludowych z różnych stron, m. in. Tatarstanu, Kirgistanu i Jakucji. Festiwal okazał się nie tylko areną prezentacji tanecznych tradycji, ale również miejscem, gdzie różnorodność kulturowa spotykała się i przenikała. Uczestniczące zespoły wzajemnie uczyły się tańców i melodii, a także poznawali tradycyjne instrumenty takie jak Komuz pochodzący z Kirgistanu.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” miał możliwość wystąpienia na największych scenach w Baku, w tym w Heydar Aliyev Palace – największej sali koncertowej w Azerbejdżanie. Repertuar przygotowany przez polski zespół składał się z prezentacji regionów krakowiaków wschodnich oraz zachodnich. Występy Wielkopolan okazały się olbrzymim sukcesem. Publiczność oraz Jury była zachwycona prezentacjami a dowodem uznania było przyznanie Zespołowi najwyższego miejsca – grand prix konkursu. Te wyjątkowe chwile były nie tylko potwierdzeniem talentu i zaangażowania Wielkopolan, ale także doskonałą okazją do promocji polskiego dziedzictwa kulturowego.

W trakcie swojej podróży tancerze i tancerki zespołu mieli również okazję odkryć inne aspekty azerbejdżańskiej kultury- codziennie doświadczali smaków lokalnej kuchni i spotykali się z miejskimi działaczami. Był to zarówno wypoczynek, jak i turystyczna przygoda, która umożliwiła im poznanie piękna miasta Baku, z jego tradycyjną ale i nowoczesną architekturą. Poza stolicą Azerbejdżanu, grupa miała również okazję podziwiać największe jezioro na świecie – Morze Kaspijskie. Wizyta w parku narodowym Qobustan była kolejnym niezapomnianym doświadczeniem, a wspięcie się na szczyt skał nagrodzone zostało wspaniałym widokiem na miasto Şıxlar, otaczające je góry oraz niepowtarzalne formacje skalne, które są znakiem rozpoznawczym tego obszaru.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Khazar Folk 2023” to wydarzenie, które pozostanie mile wspominane przez tancerzy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Poznanie różnorodnych tradycji, spotkanie z utalentowanymi artystami z całego świata i bliski kontakt z lokalną kulturą to tylko nieliczne zalety, które zachęcają do dalszego promowania polskiego folkloru za granicą.

 

Tymon Wawrzynek

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: