SPOTKANIE Z FOLKLOREM 2012
W ramach obchodu 50-lecia działalności Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” 03 czerwca odbył się koncert „Spotkanie z folklorem” w Parku Wilsona.
Honorowy patronat nad tą imprezą objął Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia.
Ten niecodzienny koncert „Wielkopolanie” zadedykowali Fundacji im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku” zachęcając przybyłych do pomocy osobom chorym na raka.
Po wielotygodniowych przygotowaniach Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował w swoim programie tańce i przyśpiewki wielkopolskie z okolic Szamotuł, Krobi, Domachowa i Dąbrówki Wielkopolskiej, tańce narodowe, a także folklor ziemi spiskiej, krakowskiej, Rzeszowa i Beskidu Śląskiego.
Jednakże podczas czterogodzinnego koncertu widzowie mogli oglądać nie tylko Złotego Jubilata. Na scenie zatańczyły również zaproszone przez „Wielkopolan” wielkopolskie dziecięce zespoły folklorystyczne:
Zespół Folklorystyczny „Marynia” z Wronek
Zespół Pieśni i Tańca „Kębłowo” z Kębłowa
oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań”
Zespoły te nie tylko prezentowały swój kunszt na scenie albowiem po zakończeniu prezentacji zapraszały najmłodszych do wspólnej zabawy, ucząc ich najpopularniejszych zabaw z wielkopolski i innych regionów kraju. Licznie zgromadzone dzieci z wielką chęcią tańczyły z artystami i uczyły się kroków polskich zabaw ludowych.
Nie była to jedyna niespodzianka przygotowana dla najmłodszych przez „Wielkopolan”. Dzieci mogły również poznawać stroje z wielu regionów naszego kraju kolorując, wydane w tym roku przez zespół, „Kolorowanki Polskie Stroje Ludowe”, a także otrzymywały pamiątkowe balony z jubileuszowym logotypem „Wielkopolan”.
Na scenie pojawili się również licznie przybyli przedstawiciele Fundacji „Dar Szpiku”. Pani Prezes Dorota Raczkiewicz opowiedziała o działalności podległej jej instytucji, jak również zachęcała do oddawania szpiku, tłumacząc jak niewiele trzeba zrobić, aby móc pomóc tym najbardziej potrzebującym. „Wielkopolanie” na wszystkich swoich koncertach zachęcają do oddawania szpiku i wspierają działalność tej Fundacji.
Ponad 250 tancerzy do późnych godzin popołudniowych barwnie prezentowało polską kulturę, taniec i śpiew w Parku Wilsona.
Już następnego dnia Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” udał się w 100 zagraniczną podróż artystyczną. Tym razem polski folklor rozbrzmiewać będzie podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Batumi w Gruzji.
Kierownictwo i Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” składają serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i prezentacje sceniczne:
Zespołowi Folklorystycznemu „Marynia” z Wronek
Zespołowi Pieśni i Tańca „Kębłowo” z Kębłowa
oraz Dziecięcemu Zespołowi Folklorystycznemu „Cepelia-Poznań”