17 / 08 / 09

SPOTKANIE PO LATACH




SPOTKANIE PO LATACHWacław Wróblewski był kierownikiem artystycznym Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” jeszcze wtedy pracującego pod nazwa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Cepelia-Poznań” w latach 1965-1983 roku. W spotkaniu uczestniczyli Barbara Florek – akompaniator zespołu, Piotr Kulka – kierownik i manager „Wielkopolan” oraz byli tancerze (jedna z pierwszych par zespołu) Krystyna i Włodzimierz Scholz.

Wspomnień nie było końca. Pan Wacław Wróblewski objął kierownictwo nad zespołem w 1965 roku, kiedy to zespół powrócił ze swojego pierwszego tournee artystycznego do Szwecji jeszcze wtedy pod kierownictwem Pana Romana Matysiaka. Wówczas na stanowisko kierownika muzycznego powołał Pana Jerzego Daberta, a na akompaniatora Panią Barbarę Florek. W zespole tańczyli wtedy uczniowie Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego „Rytosztuka” i Spółdzielni „Rzeźba i Stolarstwo Artystyczne” – przypominał Pan Włodzimierz Scholz – to był ich obowiązek. Mimo ciężkich czasów – jak wspomina Pan Wróblewski za jego kadencji zespół koncertował nie tylko na prestiżowych koncertach w Polsce, ale również 17 razy przekroczył granice naszego kraju. Najbardziej wspominał wyjazd do ZSRR – kiedy to oprócz licznych koncertów musieli składać wieńce pod różnymi pomnikami. Jednak największym osiągnięciem zespołu na tamte czasy był wyjazd do USA i Kanady.

W Polsce podczas licznych przeglądów folklorystycznych, zespół zajmował zawsze czołowe miejsca. W repertuarze zespołu były wówczas wszystkie tańce narodowe i tańce wielkopolskie z okolic Szamotuł, Gostynia i Kościana.

Wspomnień nie było końca. Przypomniano również o pięknym ślubie 5 par z „Cepelii”, który odbył się w 1970 roku na Starym Rynku. A na ślubnym kobiercu stanęli wtedy: Andrzej Gryczka i Iwona Jarmark, Zdzisław Pawlak i Celina Woźna, Zbigniew Smyk i Grażyna Wojcieszek, Krzysztof Kluskowski i Jolanta Hryniewiecka, Jerzy Tomkowiak i Ewa Fokt – przypominali Państwo Scholz.

Jestem „kandydatem na ołtarze” – tak o sobie mówi Wacław Wróblewski.

Obecnie Pan Wacław pracuje z osobami niewidomymi. Stworzył jedyną w świecie metodę nauki tańców towarzyskich dla osób niewidomych. Za swoją prace został odznaczony medalem Towarzystwa Hipolita Cegielskiego Labor Omnica Vincit.

                                                                                                                                                                                                 PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: