06 / 04 / 23

Śniadanie Wielkanocne w Mroczy

Niedziela palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi.

Polskie tradycyjne palmy wielkanocne nawiązują do symboliki tego dnia – radości i triumfu z powitania Jezusa Chrystusa. Z tej okazji jak co roku  w Mroczy odbyło się Śniadanie Wielkanocne, w którym uczestniczył Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie. Uroczystości w trakcie Niedzieli Palmowej rozpoczęły się od uroczystego pochodu spod mroteckiego ratusza do Kościoła. Członkowie zespołu dzierżyli piękne i niespotykane na co dzień palmy wielkanocne. Następnie odbyła się msza św., po której obecni barwnym korowodem udali się do Hali Widowiskowo-Sportowej gdzie odbyło się Śniadanie Wielkanocne. Świątecznym rywalizacjom kół gospodyń wiejskich towarzyszył koncert ZF Wielkopolanie, podczas którego zaprezentowano tradycje wielkanocne z ziemi łowickiej wraz z radosnym oberkiem oraz tańce z regionu Spiskiego i Krakowiaki – Wschodni oraz Narodowy. W trakcie koncertu rozstrzygnięto również kilka konkursów, m.in.: na „kartkę wielkanocną”, a także Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych czy Konkurs Stoisk.

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Dobrze nam znane, bowiem powtarzane każdego roku, coraz częściej stają się wyłącznie elementem oficjalnych obchodów. Zadbajmy zatem o to by kolorowe palmy, radosne pisanki i smaczne mazurki zagościły w naszych domach.

 

PZ

 

 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: