24 / 06 / 19

Serbia 2019

Serbia to 62 państwo świata, w którym podczas swojej prawie sześćdziesięcioletniej historii poznańscy artyści zaprezentowali wielkopolską kulturę tańca, muzyki i śpiewu. Powstałe 5 czerwca 2006 po rozpadzie federacji Serbii i Czrnogóry, jest miejscem, w którym przeplata się kultura dwóch światów: orientalnego i europejskiego ale również miejscem posiadającym własną, bogatą kulturę. Jej różnorodność, odmienność, przepych oraz mnogość poznali tancerze i muzycy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”  uczestniczący w International Belgrad Folk Dance Competition od 17-21 czerwca 2019 roku.

            Odbywający się w Belgradzie Festiwal to prawdziwe święto międzynarodowego tańca, śpiewu i muzyki przyciągającej tłumy publiczności na wszystkie odbywające się koncerty. Oprócz przedstawicieli regionu Wielkopolski na koncertach swoją kulturę prezentowały zespoły folklorystyczne z Serbii, Cypru, Bułgarii oraz Indii. Przez czterech dni festiwalu zespoły prezentowały swój rodzimy folklor dla wielotysięcznej publiczności podczas 5 koncertów pełnospektaklowych oraz 2 parad ulicznych. Organizatorzy festiwalu zadbali aby uczestnicy festiwalu zapoznali się również z tą odmienną kulturą i sztuką serbską. Wszyscy tancerze i muzycy zespołów mieli możliwość zobaczyć, a wręcz „dotknąć” serbską kulturę i sztukę czasów minionych. Zwiedzili zabytki Belgradu, poznając ich historię, odwiedzili muzea, a także uczyli się tradycyjnych tańców bałkańskich charakteryzujących ten trzynastoletni kraj.

Folklor wielkopolski z okolic Krobi i Domachowa, Dąbrówki Wielkopolskiej oraz tańce innych regionów Polski serbska publiczność podziwiała i oklaskiwała podczas koncertów odbywających się w Centrach Kultury Belgradu oraz parad ulicznych. Kierownictwo Zespołu oraz przedstawiciele tancerzy mogli również zaprezentować region Wielkopolski podczas spotkania z Prezydentem i Władzami Belgradu, które to rozpoczynało Festiwal.  

Folklor polski prezentowany przez „Wielkopolan” niezwykle spodobał się serbskiej publiczności, słowa uznania dla zespołu padały nie tylko ze strony organizatorów ale także od licznie zgromadzonej podczas wszystkich koncertów publiczności.

                                                                                                              PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: