03 / 02 / 10

ROZTAŃCZONE PASTORAŁKI

31 stycznia 2010 roku, w Kościele p.w. św. Kazimierza w Gułtowach, odbył się koncert zatytułowany „Inna przyszłość”, zainicjowany przez księdza proboszcza Edmunda Edę Jaworskiego. Celem tego koncertu była solidarność z Tybetem oraz innymi ofiarami prześladowań. Koncert rozpoczęła Schola Gultoviensis, a następnie wystąpił Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”.ROZTAŃCZONE PASTORAŁKI   

W programie „Wielkopolan” znalazły się najpiękniejsze kolędy oraz pastorałki z przełomu XVIII i XIX wieku. Zgromadzeni Parafianie mieli okazję posłuchać pastorałek z różnych regionów naszego kraju, a najpiękniejsze wielkopolskie wykonywane były do muzyki granej na tradycyjnych instrumentach ludowych takich jak: kozioł weselny, maryna czy dudy wielkopolskie. Wykonanie niektórych kolęd „Wielkopolanie” wzbogacili opracowanymi do nich tańcami. Oklaskiwano szamotulskie wiwaty i oberki, lubuskie owijoki i lotane oraz spiskie klepanki i czardasze. 

Koncert w Gułtowach był kontynuacją zainteresować księdza proboszcza Jaworskiego Tybetem oraz trwającymi tam prześladowaniami. Ksiądz proboszcz od lat zwraca uwagę Polaków na problemy Tybetańczyków i ich los, a podczas koncertów opowiada liczne historię związane z życiem i tragedią tych ludzi.

PK zdj. Sławomir Seidler

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: