16 / 09 / 07

PRACOWITY WRZEŚNIOWY WEEKEND

PRACOWITY WRZEŚNIOWY WEEKENDW piątek „Wielkopolanie” zatańczyli na Wzgórzu Przemysław w Poznaniu podczas Święta Pani Poznania. XXII Franciszkańskie Dni Maryjne, które trwały od 9 do 16 września w kościele oo. Franciszkanów i na Starym Rynku były zarówno do tańca i różańca, modlitewne, refleksyjne i ludyczne. Stąd też koncert zespołu „Wielkopolanie”, który dla zgromadzonej publiczności zaprezentowali tańce z swojego regionu jak i innych naszego kraju. W programie obchodów znalazł się m.in. jarmark rzemiosł dawnych, pokazy dawnego tańca, przymierzanie strojów średniowiecznych, turnieje rycerskie, nauka pisania gęsim piórem. Świętowanie zakończyło się 16 września o godz. 18 mszą św. i procesją z obrazem Pani Poznania dookoła Starego Rynku.
W sobotę „Wielkopolanie” zaprezentowali się z specjalnie przygotowanym programem artystycznym w Sielinku podczas Ogólnopolskiego Dnia Pszczelarza. W Pszczelarskich Dożynkach 2007 uczestniczyli hodowcy pszczół, firmy produkujące ule i sprzęt pasieczny, przedstawiciele gospodarstw pasiecznych, spółdzielni pszczelarskich i agencji rządowych. „Wielkopolanie” na tą okazję przygotowali tańce i przyśpiewki z Wielkopolski, tańcząc i śpiewając przy dźwiękach najbardziej charakterystycznych instrumentów z tego regionu. Widownia miała okazję usłyszeć marynę szamotulską, kozła weselnego z zachodniej Wielkopolski, oraz dudy wielkopolskie z okolic Krobii i Domachowa. Zgromadzonej publiczności najbardziej spodobał się obrzęd chodzenia po rożnie – czyli zapusty z zachodniej Wielkopolski.
PRACOWITY WRZEŚNIOWY WEEKENDW niedziele „Wielkopolanie” wyjechali do oddalonego o ok. 150 km Okonka na Gminne Dożynki. Po uroczystej Mszy św. zespół wziął udział w korowodzie dożynkowym, którym wraz z Gospodarzami Dożynek przeszedł na stadion. Po uroczystym powitaniu przez Gospodarzy „Wielkopolanie” zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności tańce i przyśpiewki z sześciu regionów naszego kraju.
To był bardzo pracowity weekend dla tancerzy i muzyków zespołu ale „Wielkopolanie” nie maja czasu na odpoczynek. Już za kilka dni wyjeżdżają na kolejny międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Tym razem po raz pierwszy zatańczą w Chorwacji.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: