21 / 01 / 19

POZNAŃSKIE KOLĘDOWANIE 2019

„Kolędowanie z Wielkopolanami” to niezwykłe wydarzenie odwołujące się do tradycji pieśni bożonarodzeniowej – kolęd, utrzymywanych najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodzących się z tradycji ludowej oraz pastorałek zaczerpniętych z życia codziennego. To wydarzenie niezwykle klimatyczne odwołujące się do polskich korzeni, a zarazem możliwość spotkania się z młodymi, pełnymi pasji ludźmi kultywującymi tradycje bożonarodzeniowe.

13 stycznia Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował się podczas koncertu organizowanego przez Urząd Miasta Poznania w ramach projektu „Poznańskie Kolędowanie” w kościele pw. Św. Jana Kantego na poznańskim Grunwaldzie.
         W programie XI Poznańskiego Kolędowania odbyły się występy chórów, zespołów folklorystycznych i artystycznych, które odbywały się w poznańskich kościołach. Wśród artystów zaproszonych od Poznańskiego kolędowania znalazł się również Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, który po raz kolejny śpiewał najpiękniejsze kolędy i ludowe pastorałki wraz z mieszkańcami rodzimego miasta. Ponad pięćdziesięcioro tancerzy w strojach szamotulskich, biskupiańskich, dąbrowieckich, a także spiskich licznie zgromadzonej publiczność zaprezentowali najpiękniejsze kolędy oraz pastorałki z okolic Wielkopolski, Rzeszowa, Krakowa, Spisza i innych. „Wielkopolanie” mają w swym programie pastorałki z przełomu XIX i XX wieku. Grane na tradycyjnych instrumentach ludowych: dudach, koźle weselnym, skrzypcach podwiązanych wykonywane były podczas koncertu i nagradzane gromkimi brawami. W programie znalazły się pastorałki wielkopolskie, rzeszowskie, spiskie, krakowskie, warmińsko-mazurskie, śląskie oraz wiele wiele  innych, wykonywane przez zespół połączone były zgodnie z tradycją z tańcem dla Dzieciątka Jezus. Podczas koncertu widownia mogła również zaśpiewać wspólnie z artystami najpiękniejsze kolędy takie jak: „ Przybieżeli do Betlejem”, „Bóg się rodzi” oraz zobaczyć tradycyjne tańce z Szamotuł, Dąbrówki Wielkopolskiej, Biskupizny oraz Spisza.

foto. RZ STUDIO

                                                                                                                                      M.SZ.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: