PORTUGALIA 2005
Na festiwalu oprócz naszych rodzimych artystów uczestniczyło 10 grup z całego świata. Już pierwszego dnia “Wielkopolanie” dali trzy koncerty prezentując polski folklor do czwartej w nocy. Wielkopolska muzyka i taniec zachwyciły wielotysięczną zgromadzoną publiczność. Już po tym dniu przez Prezydenta festiwalu Pana Armano Luisa – etnografa zespół został oceniony jako najbardziej profesjonalna grupa tych spotkań. Moncarapacho, Messines, Tavira, Pechao, Fuzeta, Pera, Algoz i wiele wiele innych miast mogło podziwiać wielkopolski folklor oraz tańce i przyśpiewki z innych regionów naszego kraju a także polskie tańce narodowe. Wszystkie koncert odbywały się późnymi wieczorami ale nie przeszkadzało to poznańskim artystom, a tym bardziej zgromadzonej publiczności. Jak szacowali organizatorzy na każdym koncercie uczestniczyło ok. pięciu tysięcy osób. Całe rodziny zgromadzone pod sceną oklaskiwały zespoły nawet do czwartej rano.
Mimo ciężkich koncertów, na które zespół przejeżdżał nawet 600 km dobry humor nie opuszczał Wielkopolan. Zespół zwiedził Lisbonę oraz Bazylikę w Fatimie, a także dom w którym mieszkały dzieci, którym ukazała się Matka Boska Tam tez spotkaliśmy się z kuzynem Franciszka i Hiacynty. Podczas pobytu w Moncarapacho odbyły się dwie duże i znaczące imprezy w życiu zespołu. Pierwsza to oczywiście chrzest, tych którzy po raz pierwszy wyjechali na zagraniczny wyjazd. W plażowej atmosferze nowicjusze tańczyli przygotowane przez siebie tradycyjne tańce portugalskie, śpiewali piosenki, a także co było wielkim zaskoczeniem dla wszystkich przygotowali tradycyjne potrawy południowej Portugalii. Pod koniec wyjazdu swoje okrągłe 50-te urodziny obchodził Kierownik muzyczny zespołu – Stanisław Horbik. Już w ciągu dnia podczas koncertu w Estoi na scenie zabrzmiało polskie sto lat. Konferansjer oczywiście powiedział zgromadzonej publiczności o naszym Jubilacie i widzowie zaczęli klaskać. A po powrocie do hotelu po dwóch koncertach w tym dniu nie zabrakło sił do wspólnego biesiadowania i ludowej zabawy przy dźwiękach kapeli “Wielkopolan”.
Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie” w drodze na festiwal i z powrotem odwiedził najpiękniejsze miasta świata. Najpierw odwiedzili Paryż, w którym to podczas zwiedzania pod wieżą Eiffel’a zaręczyła się kolejna para zespołowa Alicja Kujawa i Michał Wawrzynek. To już chyba tradycja zespołu. Po zwiedzeniu najpiękniejszych zabytków Wielkopolanie udali się do Sanktuarium w Lourdes, gdzie uczestniczyli w drodze krzyżowej a w bazylice zaśpiewali “Czarną Madonnę”. W dalszym trudzie podróży pomógł zespołowi odpoczynek w San Sebastian, gdzie młodzież mogła odpocząć na plaży i po raz pierwszy podczas tego tournee wykąpać się w Oceanie Atlantyckim. Następnego dnia pojechali do Madrytu. Po całodniowym zwiedzaniu, o zachodzie słońca na Placu Real pod Pałacem Królewskim zabrzmiał śpiew i polska muzyka. Toledo, zachowane od XVI wieku w niezmienionym stanie przepiękne miasto było kolejnym punktem programu podczas podróży Wielkopolan. W drodze powrotnej już po kilku godzinach jazdy najpierw zatrzymali się w Sewilii, potem w Kartaginie, a następnie w Walencji. Barcelona to kolejny punkt programu w drodze powrotnej do rodzinnego kraju. Wizytę w stolicy Katalonii rozpoczęli na największym stadionie piłkarskim Europy – Camp Nou. Męska część zespołu, jak i kilka dziewcząt była wniebowzięta. Po obejrzeniu stadionu i zakupie gadżetów FC Barcelona udali się do wioski olimpijskiej i na kompleks tarasów widokowych, a stamtąd pod kolumnę Krzysztofa Kolumba. Zatłoczoną ulicą La Rambla przeszli do zabytkowej dzielnicy gotyckiej. Tam zobaczyli Plac Jaume II ze wspaniałym ratuszem, uliczkę żydowską oraz Katedrę, następnie kościół Sagradę Familię, będący wciąż w budowie od 1889 roku, a po tym ogrody Gaudiego. Ostatnim punktem programu był Lyon.
I tak rankiem w piątek 19 sierpnia 2005 r. po męczącej podróży, Wielkopolanie zakończyli swoją wyprawę na XX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Moncarapacho.
Z pewnością 69 tournee zespołu zapisze się na stałe w pamięci “Wielkopolan”. Cieszy ich fakt, iż w tak odległym kraju polski folklor jest niezwykle podziwiany o czym świadczą owacje na stojąco i liczne wywiady dla portugalskich mediów. Już podczas pobytu “Wielkopolanie” otrzymali kolejne zaproszenie na festiwal w Portugalii.