15 / 02 / 05

POLSKIE REGIONY W AUSTRII

W dniach od 20 do 24 stycznia, kapela zespołu Folklorystycznego “Cepelia-Poznań” brała udział w projekcie Instytutu Polskiego w Wiedniu pt.: “Polskie Regiony”.
Projekt ma na celu propagowanie polskiej kultury tradycyjnej i współczesnej wśród Austriaków. Tym razem podczas cyklu koncertów kapeli oraz wykładów i warsztatów muzyczno-tanecznych prowadzonych przez Katarzynę Hełpę, zaprezentowany został region Zachodniej Wielkopolski.
Do najważniejszych i najciekawszych wydarzeń wyjazdu należą:
warsztaty taneczne dla studentów różnych wydziałów Uniwersytetu Muzycznego i Sztuk Aktorskich w Wiedniu, koncert w ratuszu podwiedeńskiej miejscowości Ebreichsdorf, gdzie obok prezentacji wielkopolskiego folkloru, odbyły się również występy orkiestry dętej z Ebreichstdorf oraz Zespołu Tańca Ludowego z Leithaprodersdorf, a także wizyta w Joseph Haydn Konservatorium w Eisenstadt.
Najsympatyczniejszym okazało się jednak spotkanie z dziećmi. Podczas specjalnie dla nich przygotowanego spotkania w Domu Kultury Favoriten, mogły obejrzeć z bliska wielkopolskie stroje ludowe, posłuchać gry kapeli, czy nawet pogłaskać kozła, a potem wspólnie z rodzicami uczyć się tańców lubuskich. W tym samym miejscu obyły się także prezentacje multimedialne połączone z wykładem i występem kapeli dla nieco starszej publiczności.
Pobyt w Wiedniu okazał się sukcesem, co potwierdza m.in. fakt, iż organizatorzy planują już kolejny projekt na kwiecień tego roku – oczywiście z udziałem “Cepelii-Poznań”.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: