11 / 02 / 18

POLKA PO MEKSYKAŃSKU

W poniedziałek  5 lutego 2018 roku  tancerzy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” spotkała wyjątkowa niespodzianka. Dzięki uprzejmości przyjaciela zespołu p. Sławomira Kalinowskiego, mieli oni przyjemność gościć na próbie wybitnego choreografa i tancerza Carlosa Camilo Gracia Bernabe, który poprowadził dla nich zajęcia z salsy oraz tańców ludowych swojego  rodzinnego Meksyku.

Carlos jest wyjątkowo charyzmatyczną postacią  występującą zarówno na scenach krajów Ameryki Południowej, jak i  wielu innych kontynentów. Jego wielką pasją jest podziwianie i nauka tańców wywodzących się z najróżniejszych zakątków świata. Fascynuje go różnorodność każdego z nich, a także powiązania między nimi.

Ta ostatnia cecha folklorów stała się inspiracją do prowadzenia pierwszej części zajęć. Wielkopolanie dowiedzieli się, że kojarzona z krajami słowiańskimi polka, nieco zmodyfikowana, dzięki europejskim imigrantom, figuruje w części stanów Meksyku. W drugiej połowie XIX wieku, podczas potańcówek zamożnych przybyszy zza oceanu, uboższa część społeczeństwa przypatrywała się im, a następnie wykorzystywała podpatrzone kroki w czasie swoich zabaw. Tak część europejskiego folkloru wplotła się w kulturę ludową Meksyku. Tego właśnie uczyli się podczas próby z Carlosem.

W drugiej połowie zajęć, Wielkopolanie poczuli gorący latynoski klimat zgłębiając  tajniki salsy.

Poznańscy artyści byli pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu i wielkiej wiedzy ich gościa. Cieszą się, że mogli doświadczyć tak fascynującej lekcji.

                                                                                                                                                                 ZO

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: