01 / 09 / 10

„PLON NIESIEMY PLON” CZYLI DOŻYNKI

„PLON NIESIEMY PLON” CZYLI DOŻYNKIDożynki to uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów rolnych, połączone z huczną zabawą.  Pierwotnie, obrzędy związane z zakończeniem żniw, miały istotne znaczenie dla każdego gospodarza. Nawet jeżeli gospodarstwo było bardzo małe, całe zboże sprzątano z pola w ciągu jednego dnia, gospodarz kończąc żniwa wyplatał wianek z kłosów, wkładał go na kosę i tak wracał do domu, gdzie żona przyjmowała go uroczystą wieczerzą, składającą się zazwyczaj z jajecznicy ze słoniną i zacnego trunku. Z czasem, gdy dożynki wyprawiane były przez dwór, zaczęto je traktować bardziej jako zabawę i rodzaj dodatkowego wynagrodzenia dla żniwiarzy, niż praktykę obrzędową. Natomiast już w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, kiedy do organizacji dożynek przyłączały się organizacje społeczne, gospodarcze i polityczne, dożynki stały się zabawą ludową, połączoną z występami artystycznymi, kiermaszami, wystawami sprzętu rolniczego, a nawet zawodami sportowymi i licznymi atrakcjami dla przybyłych gości i mieszkańców. „PLON NIESIEMY PLON” CZYLI DOŻYNKI

Tegoroczne Święto Plonów województwa Wielkopolskiego odbyło się w Śremie. Gospodarzami Dożynek byli Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Starosta Śremski – Tadeusz Waczyński oraz Burmistrz Śremu – Adam Lewandowski.

Dożynkowy obrządek poprzedziła msza św., którą na rynku w Śremie  koncelebrował Metropolita Poznański Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili licznie zebrani goście: posłowie, senatorowie RP, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej województwa wielkopolskiego oraz liczne delegacje z dekanatów Archidiecezji Poznańskiej. Po mszy  korowód delegacji rolniczych ze wszystkich powiatów województwa wielkopolskiego i wszystkich dekanatów Archidiecezji Poznańskiej wyruszył do Parku im. Powstańców Wielkopolskich, by tam wziąć udział w obrzędzie dożynkowym.
„PLON NIESIEMY PLON” CZYLI DOŻYNKI
Po uroczystym przecięciu sierpem powroza przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” dumnie i z powagą zaprezentowali na scenie okazały wieniec uwity z tegorocznych plonów przed licznie zgromadzona publicznością. Melodyjne pieśni „Otwórzcie nom szerok„PLON NIESIEMY PLON” CZYLI DOŻYNKIo wrota”, „plon niesiemy plon”, chodzone i oberki wykonywane przez poznańskich artystów wiernie odtworzyły ten ludowy obrzęd. Zaproszeni przez tancerzy starostowie dożynek, którymi byli Pani Beata Maćkowiak z miejscowości  Luciny oraz Pan Tadeusz Mieloch z Borgowa z dumą przekazali bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna zbóż Panu Marszałkowi, który pełnił role Gospodarza Święta Plonów.
Po doniosłych słowach wypowiedzianych przez Gospodarza: „Przyjmuję ten chleb jako gospodarz Województwa Wielkopolskiego . 
Obiecuję mądrze i sprawiedliwie go dzielić” na stadionie rozległy się gromkie brawa. „PLON NIESIEMY PLON” CZYLI DOŻYNKI

Po uroczystym obrzędzie rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu śremskiej młodzieży. Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował się również i przedstawił wielotysięcznej publiczność tańce narodowe.    

Obchodom dożynkowym towarzyszył eko – jarmark, gdzie można było obejrzeć rękodzieło wielkopolskie, zakupić miód czy haftowane serwetki oraz posmakować domowego ciasta.

Już w najbliższą niedzielę „Wielkopolanie” zaprezentują swój kunszt artystyczny na Gminnych Dożynkach w Mieścisku.
                                                                                               PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: