10 / 01 / 13

OWACJE NA STOJĄCO DLA „WIELKOPOLAN”

OWACJE NA STOJĄCO DLA „WIELKOPOLAN”Święta już za nami. W ten wyjątkowy okres bożonarodzeniowy oraz noworoczny miasto Poznań zaprosiło mieszkańców na wspólne kolędowanie. W programie Poznańskiego Kolędowania organizowanego po raz pięty przez Urząd Miasta znalazły się występy chórów oraz zespołów folklorystycznych, które odbywały się głownie w kościołach i uniwersyteckich aulach. OWACJE NA STOJĄCO DLA „WIELKOPOLAN”

Wśród artystów zaproszonych od Poznańskiego kolędowania znalazł się również Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

W tym roku „Wielkopolanie” zaprezentowali się w Kościele Garnizonowym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego na ulicy Szamarzewskiego.

Koncert rozpoczął się w rytmie poloneza kolędą z 1792 „Bóg się rodzi moc truchleje”. Tancerze korowodem wśród licznie zgromadzonej widowni weszli przez środek kościoła nawą główną ku ołtarzowi. Artyści ubrani nie tylko w stroje wielkopolskie ale także spiskie i z okolic Rzeszowa prezentowali jednakże nie tylko polskie tradycyjne kolędy. W programie koncertu znalazły się również ludowe pastorałki. OWACJE NA STOJĄCO DLA „WIELKOPOLAN”

Pastorałki to ludowa tradycja kolędowania. Kiedy władze kościelne w pierwszej połowie XVIII wieku zakazały jasełek, kształtować zaczęła się ludowa tradycja. Wieś szybko poznała kościelne kolędy i zaczęła tworzyć nowe, tzw. pastorałki. Ich motywem przewodnim jest wędrówka pasterzy do Betlejem – najczęściej pośród polskiego krajobrazu, którzy noszą ludowe imiona, strzegą stada przed wilkami i grają na tradycyjnych instrumentach ludowych.OWACJE NA STOJĄCO DLA „WIELKOPOLAN”

„Wielkopolanie” mają w swym programie pastorałki z przełomu XIX i XX wieku. Opracowane przez Stanisława Horbika grane na tradycyjnych instrumentach ludowych wykonywane były podczas godzinnego koncertu. W programie znalazły się pastorałki wielkopolskie, rzeszowskie, spiskie, krakowskie, warmińsko-mazurskie, śląskie oraz wiele wiele innych, Wykonywane przez zespół połączone były zgodnie z tradycją z tańcem dla Dzieciątka Jezus. OWACJE NA STOJĄCO DLA „WIELKOPOLAN”
Godzinny koncert zakończył się gromkimi oklaskami i owacjami na stojąco. Na „bis” „Wielkopolanie” wraz z licznie zgromadzonymi Wiernymi Kościoła w rytmie marsza zaśpiewali XVIII wieczną kolędę „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

                                                                                                   PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: