22 / 05 / 18

NOC MUZEÓW 2018

19 maja Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, jak co roku, zaprezentował się podczas Nocy Muzeów organizowanej przez Muzeum Etnograficzne w Poznaniu.

Pierwsza taka noc, w której muzea otwierają swoje najciemniejsze zakamarki odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Z powodu dużego zainteresowania imprezą, zaczęto organizować podobne wydarzenia w innych miastach, a także państwach. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

W Wielkopolsce specjalną ofertę na ten dzień przygotowały aż 53 muzea. Wykłady, quizy dla najmłodszych jak również dla całych rodzin, oprowadzania po najciekawszych wystawach, to jedne z wielu form spędzanie tej nocy jakie przygotowały wielkopolskie instytucje.

Swoje drzwi dla zwiedzających otworzyły między innymi: Muzeum Narodowe, Muzeum Bambrów Poznańskich, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Narodowe, Galeria Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Etnograficzne i wiele, wiele innych. 

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” podczas tegorocznej Nocy Muzeów, kolejny raz, zaprezentował się w Muzeum Etnograficznym, z którym współpracuje już od wielu lat, podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich, poznańskiego święta miłośników tych niezwykłych instrumentów.

Poznańscy artyści zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności folklor taneczny i muzyczny dawnych wsi miasta Poznania, obecnych jego dzielnic. Tą dawną ludową zabawę odbywającą się w zapustyny wtorek organizowały dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. W dniu zabawy panny i kawalerowie spotykali się w karczmie, a podczas tańców panny składały pieniężne ofiary podkoziołkowi – figurce stojącej przed muzykantami.

Zarówno stroje, w których wystąpili tancerze „Wielkopolan”, jak i figurka chłopca – podkoziołka powstały dzięki współpracy z Muzeum Etnograficznym w Poznaniu.

Oprócz spotkania z folklorem odwiedzający Muzeum Etnograficzne mieli możliwość między innymi obejrzeć Litewskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa, wystawę „Rzeczy mówią” – 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu, Piknik Pałucki z prezentacją autentycznych strojów pałuckich oraz rękodziełem ludowym i wiele, wiele innych atrakcji.

Noc Muzeów w Poznaniu ponownie przyciągnęła tysiące mieszkańców miasta i regionu.

Impreza, która z roku na rok ma coraz bogatszą ofertę daje możliwość nie tylko zwiedzania wystaw czy ekspozycji za darmo i za jednym zamachem, to także okazja, by poznać działalność wielu instytucji „od kuchni”.

                                                                                                                                                    PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: