27 / 03 / 13

NICEA- MONTE CARLO 2013

GALERIA

NICEA- MONTE CARLO 2013II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Monte Carlo – Nice był miejscem spotkań zespołów folklorystycznych z Polski, Francji, Włoch, Ukrainy, Bułgarii, Rumunii i Grecji. Podczas festiwalu „Wielkopolanie” po raz pierwszy odwiedzili, drugie po Watykanie, najmniejsze państwo świata Monako. Księstwo Monako ma bogatą kulturę, choć w dużej mierze czerpiąca z dorobku krajów ościennych. Monako obejmuje skalisty cypel o wysokości 65 m i wąski pas wybrzeża Morza Śródziemnego na którym żyje tylko 32000 ludności. Wśród śródziemnomorskiego klimatu, gdzie Wielkopolan przywitały wszystkie pory roku od zimy do lata, zespół prezentował swój regionalny folklor , jak również tańce i przyśpiewki łowickie i rzeszowskie. Na scenie Teatru Mediterranem Palace, gdzie odbył się koncert galowy „Wielkopolanie” spotkali się z dużym uznaniem i podziwem szczególnie ze strony grupy rumuńskiej, która to chce zaprosić poznańskich artystów na swój festiwal folklorystyczny. NICEA- MONTE CARLO 2013Dla „Wielkopolan” szczególne wrażenie zrobiło Monako. Brali oni udział w honorowej zmianie warty przed Pałacem księcia Alberta II Grimaldi. Kasyna, zabytki oraz prawdziwe lato na długo pozostaną w pamięci tancerzy i muzyków zespołu.

Festiwal dla „Wielkopolan” to nie tylko koncerty. Każdą wolną chwilę młodzież zespołu poświęcała nad tworzeniem nowego punktu programu artystycznego zespołu. Podczas pobytu i podróży szlifowali poznańskie tańce i przyśpiewki. Po kilku latach współpracy z etnografami i etnochoreografami, wybitnymi ekspertami z dziedziny folkloru, Stanisław Horbik tworzył muzyczną stronę Poznańskiego Podkoziołka, a Piotr Kulka pracował nad choreografią  do tego zwyczaju. Tańce i piosenki poznańskie już niebawem po raz pierwszy w historii Polski przejdą inaugurację  sceniczną. Nikt do tej chwili nie prezentował bogatej poznańskiej tradycji na scenach naszego kraju i za granicą.   
NICEA- MONTE CARLO 2013Na zakończenie wyjazdu zgodnie z tradycja „Wielkopolan” odbył się chrzest tych, którzy po raz pierwszy udali się w zagraniczną podróż z zespołem. Do zadań specjalnych stanęli Maria Kaczmarek, Karolina Krzywda i Damian Frajtag. W klimacie Kasyna Royal z Monte Carlo, trójka nowicjuszy musiała wykazać się produkcją trailerów filmowych, efektów dźwiękowych i czystym szczęściem podczas gry w ruletykę.
Zaraz po powrocie do kraju poznańscy artyści nie mieli czasu na odpoczynek. Już następnego dnia spotkali się na zajęciach, aby szlifować wielkanocny program artystyczny, który zaprezentują  24 marca w Centrum Kultury w Kostrzynie podczas Jarmarku Wielkanocnego. Na kostrzyńskiej scenie pokażą zwyczaje wielkanocne z łowickiego regionu, tańce i śpiewy Bambrów Poznańskich oraz folklor Beskidu Śląskiego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: