22 / 06 / 20

Najlepsi w Wielkopolsce

16 czerwca 2020 roku, w niecodziennej odsłonie spowodowanej panującą pandemią koronowirusa, odbył się finał zainicjowanego w styczniu projektu społecznego „Folknij Się”.

Jego pomysłodawcami i twórcami była grupa ośmiorga uczniów różnych poznańskich liceów, których zdaniem warto zachęcić polską młodzież do zaangażowania się w działalność artystyczną połączoną z krzewieniem wiedzy o naszych polskich tradycjach muzycznych, wokalnych i tanecznych.  Kilkoro z nich to członkowie Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie, którzy chcieli pokazać młodzieży jak ciekawy jest świat barwnych strojów ludowych i tradycji muzyczno-tanecznych.

Projekt, który powstał w ramach olimpiady edukacyjnej i został stworzony na platformie „Zwolnieni z teorii” konkurował z wieloma projektami społecznymi z całej Polski.   

„Wielkopolanie” podczas licznych koncertów edukacyjnych, które prowadzili w wielkopolskich szkołach  prezentując krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura i poloneza, ich charakterystyczne kroki i figury, opowiadali o ich historii, a także strojach, w których je prezentowali.

Młodzi artyści walczyli o „Wilki” główne nagrody konkursu. Komisja konkursu, składająca się z ekspertów z całej Polski, wyróżniła dokonania tancerzy Wielkopolan aż dwoma.

Członkowie grupy zdobyli maksymalną ilość 6000 punktów i tym samym dostali tytuł:

brązowego wilka za najlepszy projekt w placówce

oraz srebrnego wilka za najlepszy projekt w województwie.

Oprócz koncertów edukacyjnych, poznańscy artyści, promując tradycja polskie wystąpili w osiemnastu mediach; w internecie osiągnęli zasięg ponad 30000 wyświetleń.

Cieszy fakt, że młodzież promuje polską kulturę ludową i narodową wśród swoich rówieśników a przy okazji osiąga sukcesy na skalę całego kraju.

                        PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: