02 / 01 / 12

Międzynarodowy Festiwal na Litwie

GALERIA

Międzynarodowy Festiwal na LitwieNa zaproszenie stowarzyszenia miasta Alytus tancerze i muzycy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorytycznym organizowanym w mieście położonym w centrum Litwy, nad rzeką Niemen. Festiwal odbywał się w dniach 14-18 grudnia 2011 roku. W tym czasie „Wielkopolanie” kilkakrotnie prezentowali swój repertuar przed licznie zgromadzoną, lokalna publicznością. Koncerty odbywały się w teatrze w Alytus, a także sali widowiskowej kompleksu uniwersyteckiego w Wilnie i mieście Kowno. Rodzimy folklor rozsławiany był przez tańce wielkopolskie, krakowskie, kujawskie, rzeszowskie oraz ziem śląskich. Zespół do każdego koncertu przygotowywał się podczas specjalnie zorganizowanych prób. Występy otwierał wspólny taniec wszystkich uczestniczących w Festiwalu grup. Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności i nagradzane były gromkimi brawami. W czasie wolnym, dzięki gościnności organizatorów, Wielkopolanie zwiedzili miasta Alytus, Wilno oraz Kowno. W każdej z tych wycieczek, po lokalnych zabytkach, oprowadzał uczestników wykwalifikowany przewodnik. Międzynarodowy Festiwal na LitwieChoć pogoda nie zawsze dopisywała, podczas całego wyjazdu panowała pozytywna atmosfera. W drodze powrotnej, wszyscy członkowie Zespołu zajmowali się przygotowywaniem planu następnych wydarzeń, które zorganizowane będą w nadchodzącym roku jubileuszowym. Mimo, iż był to jeden z krótszych wyjazdów, z pewnością pozostawi w pamięci wiele miłych wspomnień. Dzięki udanym koncertom kolejna część międzynarodowej publiczności poznała bogaty folklor naszego kraju. 

Międzynarodowy Festiwal na LitwieKilka godzin po powrocie do kraju Kierownictwo, Tancerze i Muzycy „Wielkopolan” zasiedli przy wigilijnym stole. Najpiękniejszą kolędą „Bóg się rodzi” rozpoczęli swoje spotkanie wigilijne. Wraz z tancerzami zespołu przy wigilijnym stole zasiedli również Przyjaciele, znajomi oraz byli tancerze „Wielkopolan”. Przy dźwiękach kapeli wszyscy śpiewali najpiękniejsze polskie pastorałki i kolędy, a po oficjalnych podziękowaniach podzielili się opłatkiem.

Międzynarodowy Festiwal na LitwieRok 2012 to rok Złotego Jubileuszu WIELKOPOLAN. Inauguracja obchodów odbędzie się już 06 stycznia kiedy to tancerze i muzycy zaprezentują mieszkańcom miasta Poznania najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Kolędowy tramwaj wyruszy z przystanku przy ulicy Zwierzynieckiej o godzinie 14.00 i 15.10. Przyjeżdżając trasą „dwójki” zatrzyma się na przystankach przy Alejach Marcinkowskiego i na Rynku Wildeckim.

Wszystkich chętnych do współnego kolędowania z „Wielkopolanami” serdecznie zapraszamy

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: