Międzynarodowe Spotkania Kolędników
Od 18-19 stycznia uczniowie i nauczyciele Kuźni Tradycji uczestniczyli w Międzynarodowych Spotkań Kolędników w Połajewie.
Odbywające się od lat cykliczne spotkania miłośników muzyki dudziarskiej doczekały się jubileuszu. Na przestrzeni lat pozwoliły spopularyzować i ożywić tradycje dudziarskiego kolędowania nie tylko na terenie gminy Połajewo ale i w całej Wielkopolsce.
Już od piątku artyści kolędowali w kościele farnym w Obornikach, kolejnego dnia udali się do Poznania aby zagrać nowonarodzonemu Jezusowi w kościele franciszkanów na placu Bernardyńskim, odwiedzili również pacjentów w Wielkopolskim Centrum Onkologii, a późnym popołudniem skierowali się w stronę Połajewa. Odwiedzili tam liczne miejscowości, m.in. Ryczywół, Krosin, Boruszyn i Młynkowo uświetniając grą na dudach msze święte. Wieczór zakończyli tradycyjną biesiadą nawiązującą do dawnego zwyczaju podejmowania kolędników przez gospodarza wieczerzą. Niedziela była dniem kulminacyjnym, rozpoczętym mszą koncelebrowaną przez biskupa Grzegorza Balcerka w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Połajewie. To właśnie w tym kościele znajduje się tryptyk „Pokłon pasterzy” (Mateusz Kossior, Poznań 1572 r.) – na którym pokłon maleńkiemu Jezusowi oddaje dwójka dudziarzy. Za jego przyczyną po raz dwudziesty dudziarze odwiedzili Połajewo. Spotkania zakończył się otwartym koncertem dla wszystkich mieszkańców w Gminnym Ośrodku Kultury.
Tegoroczne spotkania zgromadziły rzeszę znakomitych kapel dudziarskich z całej Europy: zespół Sziroka Łyka z Bułgari, trio Il Tratturo z Włoch, Gajdoszów spod Nitry i znad Dunaju, Scotpipe Band ze Szkocji, Górali z Zakopanego oraz muzyków z Wielkopolski, Kapelę Dudziarską Koźlary ze Stęszewa, Młodzieżową Kapelę Dudziarską SzOK z Szamotuł oraz gospodarzy Młodzieżową Kapelę Dudziarską GOK z Połajewa. Wśród wykonawców znaleźli się również członkowie Kuźni Tradycji, którzy kolędowali wspólnie z pozostałymi kapelami.
Dzięki styczniowym spotkaniom w Połajewie tradycja kolędowania nadal trwa, a na przestrzeni dwudziestu lat można zauważyć jej niebywały rozwój – co napawa optymizmem. Kolędowanie to nie tylko prezentacje sceniczne, ale wymiana doświadczeń, uwag i pomysłów związanych z kontynuowaniem tradycji, która dzięki takim wydarzeniom jak Międzynarodowe Spotkania Kolędników z pewnością nie zaniknie. Hej kolęda!
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Połajewie PZ