25 / 06 / 08

LATO NA PAŁUKACH

 
LATO NA PAŁUKACHCykl imprez znany pod nazwą “Lato na Pałukach” zrodził się w 1968 roku aby dać mieszkańcom miasta i turystom przyjeżdżającym latem na Pałuki atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu. Wągrowiecka inicjatywa znalazła naśladowców w Szubinie (Wiosna na Pałukach), Żninie (Jesień na Pałukach), Mogilnie (Zima na Pałukach).
W ciągu trzydziestu pięciu lat istnienia impreza zmieniała swój charakter. Sztandarowe punkty programu ówczesnego Lata na Pałukach to: Noc Świętojańska, Tydzień Folkloru, Turniej Grunt to Rodzinka, koncerty jazzowe uczestników chodzieskich Warsztatów Jazzowych. Od połowy lat dziewięćdziesiątych organizatorem imprez „Lata na Pałukach” jest wyłącznie Miejski Dom Kultury w Wągrowcu.
 Swoim koncertem „Wielkopolanie” rozpoczęli tegoroczne „Lato na Pałukach”. Dla zgromadzonej w Miejskim Amfiteatrze widowni „Wielkopolanie” zaprezentowali tańce i przyśpiewki swojego regionu, jak także tańce Beskidu Śląskiego, Górnego Śląska, kujawiaka, oberka, tańce Krakowiaków Wschodnich, a także krakowiaka narodowego z Konikiem Zwierzynieckim.LATO NA PAŁUKACH Widownia, która wypełniła wągrowiecki amfiteatr do ostatniego miejsc niezwykle reagowała na program prezentowany przez „Wielkopolan” . Brawom nie było końca
Tydzień wcześniej bo 15 czerwca „Wielkopolanie” zaprezentowali się podczas Jarmarku Świetojańskiego w Poznaniu.
Jarmarki czyli targi doroczne (niem. Jahr – rok i Markt – targ) odbywają się w Polsce od średniowiecza. Ustanawiano je przywilejem, który gwarantował swobodną wymianę towarów, bezpieczeństwo i nienaruszalność mienia kupcom. Miasto musiało stworzyć odpowiednie warunki do handlu – zabezpieczyć porządek, wyznaczyć plac handlowy, kontrolować ceny, wagi i miary. LATO NA PAŁUKACHJarmarki odbywały się kilka razy do roku, czasami raz do roku. Przeważnie związane były ze świętami kościelnymi. Np. Jarmark Świętojański odbywał się w średniowiecznym Poznaniu z okazji świętego Jana (24 czerwca) i stąd jego nazwa. Był najważniejszym targiem spośród wszystkich innych dorocznych targów. Podobnie rzecz się miała z Gdańskiem i słynnym Jarmarkiem Dominikańskim.
W 2008 roku Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zakończył obchody Jarmarku Świętojańskiego na Starym Rynku. Tańcami wielkopolskimi, narodowymi i z innych stron naszego kraju tancerze i muzycy podbili serca Wielkopolan. 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: