16 / 01 / 23

Lachy Sądeckie w Nietążkowie!

uczestnicy zgrupowania pozujący do wspólnego zdjęcia

Początek roku dla Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” to czas planowania i przygotowań do nadchodzących koncertów, wydarzeń kulturalnych i działań promocyjnych na rzecz folkloru, a także najlepszy moment na wprowadzenie zmian i nowości. Dlatego też, jak co roku, „Wielkopolanie” spotkali się na trzydniowym zgrupowaniu szkoleniowym w oddalonym o 50 km od Poznania Nietążkowie. Pod kątem wykwalifikowanych instruktorów, przez cały weekend tancerze zespołu trenowali aż 15 godzin, doskonaląc swoje umiejętności taneczne dotyczące polskich tańców narodowych, regionalnych a także ogólnie ujętej techniki tanecznej.

Jednakże głównym celem tegorocznego zgrupowania było rozszerzenie repertuaru Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” o nowy punkt programu artystycznego. Do udziału w warsztatach zaproszono kierownika artystycznego Zespołu Regionalnego „Mystkowianie”: Pana Patryka Rutkowskiego – wybitnego etnologa, badacza kultury ludowej, eksperta ds. Folkloru Polskiej Sekcji CIOFF i specjalisty w zakresie folkloru z regionu Lachów Sądeckich, a także dwóch wspaniałych muzyków ziem lachowskich: Damiana Cwynara i Łukasza Kowalika. Mimo poprzednich spotkań z folklorem Sądecczyzny, zajęcia były nie lada wyzwaniem dla tancerzy „Wielkopolan”. Jednak pod okiem Pana Patryka, udało się wspólnie osiągnąć wyznaczony cel. Efektem ciężkiej pracy instruktorów, tancerzy i muzyków stał się nowy punkt programu autorstwa Pana Patryka Rutkowskiego – tańce i przyśpiewki Lachów Sądeckich, które Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentuje na koncertach już w tym roku.

Choć plan treningów był dość napięty, nie zabrakło czasu na integrację zespołu. Tradycyjnie, Rada Zespołu przygotowała dla uczestników szkolenia zabawę integracyjną, za której nadzór odpowiadała Małgorzata Macuga. Za rozwiązanie wielu zadań i zagadek, tancerze podzieleni na grupy mieli okazję wygrać różne nagrody. Każdy dzień zgrupowania zakończony był wspólną zabawą, tańcami, śpiewem i zdjęciami.

Po tak intensywnym weekendzie może doskwierać zmęczenie, jednak Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” kontynuuje pracę na próbach w ciągu tygodnia. Serdecznie zapraszamy na obejrzenie efektów na nadchodzących koncertach!

FL

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: