28 / 06 / 23

Kuźnia Tradycji z nagrodami!

Kazimierz Dolny tętnił ostatnio polską muzyką ludową, gdyż odbył się tam 57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. To wydarzenie, które od wielu lat jest jedynym w kraju, prezentującym twórczość artystów ludowych w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze. Jego głównym celem jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, zachowującego gwarę regionów etnicznych, grę na unikalnych instrumentach ludowych oraz popularyzację i ożywianie obyczajowości w społeczeństwie. Tegoroczna edycja festiwalu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział ponad 650 uczestników z całej Polski, reprezentujących 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów i śpiewaków, a także 30 grup w konkursie “Mistrz i uczeń”. To impreza, która integruje środowisko ludowych artystów, umożliwiając im prezentację swojego talentu i wymianę doświadczeń. Wśród laureatów tegorocznego konkursu znaleźli się Mistrzowie Kuźni Tradycji wraz z Uczniami.

  • W kategorii kapel pierwsze miejsce zajęli Mistrzowie Kapela Piotra i Pawła, czyli Piotr Górecki i Paweł Zawadzki.
  • Natomiast trzecie miejsce przypadło Fryderykowi Jankowskiemu i Kasi Kruszonie z Kapeli Dudziarska Sokoły.
  • W kategorii Mistrz-Uczeń pierwszą nagrodę zdobyli Piotr Górecki i Wojtek Ozóg, a drugą nagrodę Paweł Zawadzki z Joanną Józwiak i Jagodą Pawlak.

Po zakończeniu festiwalu wszyscy uczestnicy wrócili do swojej pracy pełni zadowolenia i energii, gotowi do dalszego rozwoju swojego muzycznego rzemiosła. To niezwykle ważne wydarzenie dla polskiej kultury ludowej. Festiwal w Kazimierzu Dolnym stanowi nie tylko okazję do wysłuchania pięknej i autentycznej muzyki ludowej, ale również do zobaczenia i doświadczenia dziedzictwa naszych przodków.

PZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: