04 / 12 / 19

Kuźnia Tradycji na Konkursie

Na zdjęciu grupa uśmiechniętch osób w strojach ludowych. Trzymają tradycyjne instrumenty.

Od 30 listopada – 01 grudnia uczniowie Kuźni Tradycji promowali kulturę muzyczną Wielkopolski podczas XXXXIX Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Wyjazd na konkurs do Ciechanowca był pierwszym w historii powstałej w styczni Kuźni Tradycji działającej przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Pierwszy konkurs odbył się w 1975 r. z inicjatywy Kazimierza Uszyńskiego, który zorganizował pierwszy konkurs gry na ligawce, na który zgłosiło się kilku wykonawców. Z czasem ich liczba zaczęła rosnąć, przez promocję w mediach i włączenie do konkursu kategorii – dzieci. Uczestnicy pierwszych konkursów to mieszkańcy Ciechanowca i okolicznych wsi – Łempic, Wojtkowic, Tymianek, Trojanówka. Później dołączyli Kurpie – z Łomży i okolic Ostrowi Mazowieckiej. W 1980 r. konkurs został przekształcony w imprezę o charakterze ogólnopolskim i od tego momentu na konkursie pojawiają się przedstawiciele innych regionów grający na instrumentach pasterskich w tym i z Wielkopolski. Od 1990 r. konkurs ma charakterze imprezy międzynarodowej. Na przestrzeni lat uczestniczyli w nim instrumentaliści z Finlandii, Litwy, Białorusi, Meksyku, Australii, Hiszpanii, Szkocji, Irlandii, Niemiec, Bułgarii, Węgier, Ukrainy i Słowacji.

W tegorocznym konkursie uczestniczyli po raz pierwszy uczniowie Kuźni Tradycji, kształceni od stycznia przez nauczycieli: Pawła Zawadzkiego i Piotra Góreckiego.

Wszyscy nauczyciele oraz ich uczniowie zdobyli nagrody oraz wyróżnienia. Jest to bardzo duży sukces poznańskich ludowych artystów.

Honorowy patronat nad konkursem objął Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.

Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego to jedyny takiego rodzaju konkurs w Europie, który od 36 lat podtrzymuje tradycyjną grę na instrumentach pasterskich. Konkurs, w którym obecnie udział bierze ponad 150 instrumentalistów z kraju i zagranicy.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: