07 / 01 / 16

KOLĘDY I PASTORAŁKI

W wyjątkowy wieczór święta Trzech Króli w Kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pastarze Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” koncertem kolęd i pastorałek rozpoczął koncertowo rok 2016.
W okresie Bożego Narodzenie i noworocznym miasto Poznań zaprosiło mieszkańców miasta i województwa na wspólne kolędowanie.
W programie VIII Poznańskiego Kolędowania odbyły się występy chórów, zespołów folklorystycznych i artystycznych, które odbywały się w poznańskich kościołach.
Wśród artystów zaproszonych od Poznańskiego kolędowania znalazł się również Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, który po raz trzeci śpiewał najpiękniejsze kolędy i ludowe pastorałki z mieszkańcami rodzimego miasta.
Licznie zgromadzona publiczność powitała „Wielkopolan” gromkimi brawami.
Koncert rozpoczął się w rytmie poloneza kolędą z 1792 „Bóg się rodzi moc truchleje”. Artyści ubrani w stroje poznańskie, szamotulskie, z okolic Dąbrówki Wielkopolskie, spiskie i krzczonowskie prezentowali nie tylko polskie tradycyjne kolędy. W programie koncertu znalazły się również tradycyjne pastorałki.
Powstały one kiedy władze kościelne w pierwszej połowie XVIII wieku zakazały jasełek, wówczas kształtować zaczęła się ludowa tradycja. Wieś szybko poznała kościelne kolędy i zaczęła tworzyć nowe, tzw. pastorałki. Ich motywem przewodnim jest wędrówka pasterzy do Betlejem wśród polskiego krajobrazu.
„Wielkopolanie” mają w swym programie pastorałki z przełomu XIX i XX wieku. Opracowane przez Stanisława Horbika grane na tradycyjnych instrumentach ludowych wykonywane były podczas koncertu. W programie znalazły się pastorałki wielkopolskie, rzeszowskie, spiskie, krakowskie, warmińsko-mazurskie, śląskie oraz wiele wiele innych, Wykonywane przez zespół połączone były zgodnie z tradycją z tańcem dla Dzieciątka Jezus.
Na zakończenie „Wielkopolanie” wraz Wiernymi Kościoła w rytmie marsza zaśpiewali XVIII wieczną kolędę „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: