Kobieta w wielkopolskim stroju tradycyjnym
8 marca w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy „Kobieta w wielkopolskie kulturze tradycyjnej”. Jest to zbiór 35 kobiecych strojów tradycyjnych z różnych subregionów Wielkopolskich, zebranych przez Piotra Kulkę kierownika Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”.
Wystawa podkreśla bogactwo i różnorodność kultury tradycyjnej, lokalny styl ubierania się podczas świąt lub uroczystości rodzinnych, a także dziedzictwo regionalne które do końca nie jest znane. Prezentowane stroje, których rozwój przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku pochodzą ze zbiorów wielu zespołów wielkopolskich, muzeów oraz osób prywatnych. Niektóre to stroje zabytkowe ale również zrekonstruowane na przestrzeni lat w tym w ostatnich latach strój krajeński, wiejski poznański czy raszkowski.
Prezentowane stroje podkreślają niezwykłe bogactwo form i technik wykonania przystojów: nakryć głowy, kryz czy zapasek. Tylu różnych czepców o takim zróżnicowaniu stosowanych haftów i krojów trudno jest spotkać w innych częściach kraju. Każdy subregion szczycił się swoim charakterystycznym typem nakrycia głowy co podkreślają zdjęcia autorstwa Anny Węcel wydrukowane przez firmę MDM-Druk.
Wystawę „Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” wykonaną przez Daniela Powroziewicza i Pawła Zawadzkiego oglądać można w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu do 17 marca. Następnie kolekcja zdjęć wyruszy do wielu miast Polski aby popularyzować piękno wielkopolskiego stroju tradycyjnego.
PK