28 / 11 / 24

Kierownik Zespołu Folklorystycznego "Wielkopolanie" nagrodzony Złotą Odznaką!

złota odznaka

Piotr Kulka, znany choreograf, pedagog i menedżer kultury, otrzymał prestiżowe odznaczenie Artis Meritoria w kategorii Folklor Taneczny – rekonstrukcja archaicznych form tanecznych, które przyznaje Polska Sekcja CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej). Odznaka ta honoruje osoby i instytucje szczególnie zasłużone w krzewieniu oraz popularyzacji polskiego folkloru i sztuki ludowej. Jest ona wyrazem uznania dla wieloletniego zaangażowania Piotra Kulki w zachowanie i rozwój tradycji kultury ludowej w Polsce oraz działalności edukacyjnej i choreograficznej.

Piotr Kulka to uznany ekspert w dziedzinie folkloru, w szczególności wielkopolskiego, który od lat promuje kulturę ludową swojego regionu. Od 23 lat jest kierownikiem Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, który działa pod patronatem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Piotr Kulka angażuje się w popularyzację polskich tańców regionalnych, szczególnie wielkopolskich, poprzez liczne występy, warsztaty, publikacje oraz współpracę z instytucjami kultury i edukacji. Jako tancerz i choreograf, zdobył wiele nagród, w tym nagrodę za występy kujawiaka i oberka na Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Folklorystycznym, Złotą Odznakę Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji, Dyplom za szczególne osiągnięcia w kultywowaniu tradycji ludowych Południowej Wielkopolski, Odznakę Honorową Marszałka Województwa Wielkopolskiego – za zasługi dla województwa wielkopolskiego oraz Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Jest również wielkokrotnym laureatem stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Piotr Kulka jest autorem i współautorem licznych artykułów i publikacji książkowych, takich jak „Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego”, „Kolorowanki – Polskie Stroje Ludowe”, „Tradycyjne gry i zabawy w Wielkopolsce”, „Wielkopolskie instrumenty ludowe”, „Melodie ludowe od Ostrowa” czy „Śpiewnik ludowy”, które pomagają nauczycielom i instruktorom w nauczaniu regionalnych tańców i tradycji. To właśnie dzięki tym pozycjom rozpowszechnia kulturę wielkopolską, a odkrywane i opisywane przez niego zagadnienia dają podstawy do działań scenicznych, animacjach czy potańcówkach, ukazując prawdę obrzędowości Wielkopolski.

Jego działalność obejmuje również współpracę z grupami folklorystycznymi, organizację wydarzeń takich jak konkursy taneczne czy edukację dzieci i młodzieży w ramach koncertów i projektów edukacyjnych. Współpracując z wieloma zespołami folklorystycznymi oraz ośrodkami oświaty krzewiąc kulturę wielkopolską i popularyzując ją wśród wszystkich pokoleń artystów. Dzięki swojej wiedzy rekonstruuje zapomniane zwyczaje i obrzędy, a przenosząc je na scenę lub do naturalnego środowiska daje im trwałość i odrębność subregionalną. Do największych osiągnięć jego pracy należy odtworzenie „Odpustu na Biskupiźnie”, „Pierzochy” zwyczaj darcia pierza, „Wywożenie młodożeńcowej”, „Poznańskiego Podkoziołka”, „Oczepin Bambrów Poznańskich”, „Podkoziołak na Biskupiźnie”, „Zapustów wsi Głogowa”, „Izby Władysława Nadobnego” – wielkopolskiego skrzypka i innych. Oprócz pracy nad zwyczajami Piotr Kulka odtworzył zapomniane tańce i muzykę ziemi poznańskiej, raszkowskiej, turskiej, pałuckiej, kaliskiej, dąbrowieckiej i szamotulskiej. Dzięki wieloletnim badaniom i zaangażowaniu minione tańce i śpiewy Wielkopolski weszły do repertuaru prezentacji nie tylko regionalnych zespołów, ale i w Polsce i świecie.

Piotr Kulka jest także znawcą tradycyjnych strojów ludowych, które szczególnie dba w kontekście występów scenicznych. Dzięki jego zaangażowaniu wielkopolskie zespoły prezentują autentyczne elementy kultury regionalnej, takie jak tańce, muzyka oraz odrestaurowane stroje z różnych subregionów Wielkopolski.

Jako osoba niezwykle zaangażowana w świat kultury tradycyjnej zasiada w jury podczas licznych konkursów i przeglądach na terenie kraju.

Wiedza i niesamowite umiejętności współpracy Piotra Kulki w celu ochrony dziedzictwa rodzimego folkloru doceniana jest nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami min. w USA, Kanadzie, Szwecji, Ukrainie i innych.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: