04 / 03 / 25

Kaziuk Wileński 2025 w Poznaniu!

tancerze w strojach lachowskich

2 marca 2025 roku, w Poznaniu odbył się 32. Kaziuk Wileński – najbardziej barwne wydarzenie kiermaszowe i wielkie święto Wilna, które jest zarazem pożegnaniem się z zimą nudną zimą czyli coroczne święto ku czci św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy.

Kaziuki to odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie, w dzień świętego Kazimierza, czyli 4 marca, a ten organizowany w Poznaniu jest największy w Polsce.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 uroczystą Mszą Świętą w Farze Poznańskiej, podczas której wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej “Poznańskie Słowiki” pod batutą Macieja Wielocha. Po nabożeństwie, około godziny 11:30, sprzed Fary wyruszył Orszak Jagielloński z udziałem postaci św. Kazimierza oraz, z okazji 1000. rocznicy koronacji, Bolesława Chrobrego. Orszak, w towarzystwie Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, przeszedł ulicami miasta, prezentując się m.in. w loggiach Ratusza na Starym Rynku, gdzie uczestnicy mogli usłyszeć hejnały poznański i wileński oraz zobaczyć trykające się koziołki.

Od godzin porannych na Placu Wolności trwał Kiermasz Kaziukowy, na którym można było nabyć wileńskie specjały, takie jak cepeliny, palmy, serca kaziukowe oraz wyroby rękodzieła ludowego. To tutaj na scenie odbył się występ Zespołów Folklorystycznego “Wielkopolanie” działającego w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a także jego grup dziecięcych działających pod egida Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Poznaniu.

W tegorocznym programie znalazły się tańce i przyśpiewki nie tylko rodzimego folkloru, ale także Lachów Sądeckich, Krakowiaków Wschodnich, ziemi łowickiej, spiskiej, cieszyńskiej, żywieckiej, a także polkę w wykonaniu maluszków „Wielkopolan”.

Nie zabrakło również wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i kresowych pod batutą Stanisława Horbika – kierownika muzycznego zespołu.

Kaziuk Wileński w Poznaniu to wydarzenie, które od 1994 roku na stałe wpisało się w kalendarz miejskich uroczystości, promując kulturę i tradycje Wileńszczyzny oraz integrując mieszkańców poprzez wspólne świętowanie.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: