26 / 03 / 15

KAZIUK 2015

KAZIUK 2015Kaziuk to dzień patrona Polski i Litwy – Św. Kazimierza, zmarłego 4 marca 1484 roku w Grodnie, niespełna 26-letniego królewicza, niedoszłego następcy tronu po Kazimierzu Jagiellończyku. KAZIUK 2015

Po uroczystości rozpoczęcia i odegraniu hejnału wileńskiego i poznańskiego, jak co roku, nastąpił paradny przemarsz na scenę orszaku Jagiellonów i zespołów uczestniczących w wydarzeniu.

„Wielkopolanie” zaprezentowali zgromadzonej publiczności, specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny. Widzowie mogli podziwiać zabawy polskiej szlachty w obrazku „Wezmę ja żupan” tańce i przyśpiewki wielkopolskie, Beskidu Śląskiego, Krakowiaków Wschodnich oraz krakowiaka narodowego.

KAZIUK 2015Na koniec swojego koncertu Tancerze „Wielkopolan” nie zapomnieli o przypadającym w tym dniu Święcie Kobiet. Każda w Pań otrzymała od poznańskich artystów kartkę pocztową ukazująca tancerzy „Wielkopolan” w strojach Bambrów Poznańskich. KAZIUK 2015

Oprócz wydarzeń kulturalnych, Kaziuk w Poznaniu to także tradycyjny jarmark, podczas którego poznaniacy zaopatrują się w świąteczne palmy i inne wielkanocne ozdoby. Na straganach można było kupić m.in. kaziukowe serca, czarny wileński chleb, zjeść cepeliny oraz bliny.

 

Kierownictwo i Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” składają serdeczne podziękowania Panu Ryszardowi Liminowiczowi i wszystkim Pracownikom Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej.

                                                                                                                                                                                           PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: