13 / 03 / 23

Jubileuszowy rok Kaziuka Wileńskiego w Poznaniu!

tancerki wraz z organizatorem wydarzenia

5 marca, jak co roku, na Placu Wolności w Poznaniu odbył się jubileuszowy 30 Kaziuk Wileński, czyli odpowiednik jarmarku odpustowego, który od ponad czterystu lat odbywa się w Wilnie. Obchody ku czci św. Kazimierza Królewicza zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu, są imprezą doskonale znaną poznaniakom, choć to typowo litewskie święto. Bo to właśnie na Litwie imieniny św. Kazimierza, królewicza z dynastii Jagiellonów są fetowane wystawnym jarmarkiem, odkąd papież Klemens VII ogłosił go świętym, czyli od ponad 400 lat temu. Początek samego jarmarku wiąże się jednak z uroczystym przeniesieniem relikwii świętego do katedry wileńskiej w 1636. Od tego czasu co roku hucznie obchodzi się rocznice przeniesienia relikwii.

Współcześnie święto to trzydniowy kiermasz, który odbywa się w różnych miejscach miasta z występami artystycznymi. Kaziuki obchodzi się już nie tylko w Wilnie, ale również w innych miastach na Litwie, a także np. w Grodnie na Białorusi. Obecnie kiermasze organizowane są także w wielu polskich miastach np. w Poznaniu, Wrześni, Szczecinie czy Białymstoku.

Tegoroczne, wyjątkowe bo jubileuszowe obchody Kaziuka Wileńskiego rozpoczęły się już 4 marca w Centrum Kultury „Zamek”, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy p.t. „30 lat Kaziuka w Poznaniu”. W trakcie wydarzenia, na galowym koncercie zaprezentował się Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wileńszczyzny. Następnego dnia, bo tradycyjnej mszy św. w kościele farnym, hejnale wileńskim i poznańskim nastąpiła prezentacja dynastii Jagiellonów a także orszaku poetów romantyzmu polskiego. Wśród artystów występujących na scenie, liczna publiczność zgromadzona na płycie Placu Wolności obejrzeć mogła Swarzędzką Orkiestrę Flażoletową, Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka”, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, a także Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. Tancerze i muzycy „Wielkopolan” działających w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprezentowali nie tylko folklor swego regionu ale także tańce i przyśpiewki z okolic Spisza, Rzeszowa, Krakowiaków ziem wschodnich i zachodnich oraz ziemi łowickiej.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” już od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej a sam Jarmark na stałe wpisał się w krajobraz miasta Poznania i każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców i gości. Na Kaziukowym kiermaszu można kupić wileńskie specjały jak np. cepeliny czy chleby wileńskie, ponadto piękne palmy, serduszka kaziukowe, wyroby rękodzielnicze i wiele innych.

FL

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: