21 / 03 / 16

JARMARK WIELKANOCNY

Na terenie Muzeum pojawiło się mnóstwo mieszkańców Poznania, Powiatu Poznańskiego a także Województwa Wielkopolskiego, którzy ostatni weekend przed Świętami postanowili dobrze się do nich przygotować. Organizatorzy wydarzenia zadbali bowiem, by na Jarmarku można było kupić wszystko to, co potrzebne jest na Święta Wielkiejnocy i nie tylko.
Na licznych straganach, wystawcy oferowali  m.in. bazie, ozdobne jajka, zdrowe i smaczne jadło idealne na Wielkanocny stół i wiele innych świątecznych  towarów. Można było również na miejscu skosztować pysznych potraw i napić się tradycyjnych wielkopolskich trunków.
Scena Jarmarku podczas dwóch dni wielokrotnie gościła tancerzy i muzyków Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Przede wszystkim prezentowali piękne zwyczaje z okolic Łowicza – chodzenie dziewcząt z gaikiem oraz kawalerów z kogutem. Ponadto na scenie pojawiła się również prezentacja, znanego do dziś, zwyczaju śmingusa-dyngusa tj. polewania się wodą.  Piękne łowickie stroje, w połączeniu z tradycyjną muzyką, przyśpiewkami i łowickimi tańcami, sprawiła, że pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, do Szreniawy zawitała wiosna.
Ponadto Wielkopolanie zaprezentowali obszerny program artystyczny, przybliżając widowni folklor taneczny i muzyczny Śląska, wschodnich okolic Krakowa a także tańce narodowe: kujawiaka, oberka i krakowiaka. Dużym zainteresowaniem gości jarmarku cieszyła się jeszcze jedna atrakcja przygotowana przez Wielkopolan. Kierownik Zespołu Piotr Kulka prezentował bowiem na scenie tradycyjne wielkopolskie zabawy i tańce, do udziału w których zapraszał najmłodszych widzów. Wiele z prezentowanych zabaw pochodziło z świeżo wydanej książki, autorstwa kierownika zespołu ”Tradycyjne zabawy wielkopolskie” wydanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Każdy, kto zawitał w Szreniawie na Jarmarku Wielkanocnym mógł się nie tylko przygotować się do Świąt Wielkanocnych poprzez zakup artykułów świątecznych, ale także mógł poczuć prawdziwie nadchodzące Święta.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: