26 / 03 / 18

JARMARK WIELKANOCNY

Już po raz siedemnasty Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego zaprosiło do odwiedzenia Jarmarku Wielkanocnego w Szreniawie.

Impreza ma charakter handlowy i rekreacyjny. Na zwiedzających, jak co roku, czekało wiele atrakcji, które pozwoliły miło i efektywnie spędzić czas na terenie muzealnej placówki.

Jarmark nawiązywał do tradycji podobnych wydarzeń, które odbywały się dawniej przed ważnymi świętami dorocznymi. Oprócz oryginalnych zakupów licznie przybyli goście mogli uczestniczyć w warsztatach o tematyce wielkanocnej, poznać zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze zbliżającymi się świętami oraz obejrzeć ciekawy program artystyczny.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od wielu lat uświetnia swymi koncertami wiosenne święta w Muzeum Rolnictwa. W tym roku poznańscy artyści przede wszystkim prezentowali zwyczaje z okresu Wielkanocy – chodzenie dziewcząt z gaikiem oraz kawalerów z kogutem z okolic Łowicza. Ponadto na scenie pojawiła się również prezentacja, znanego do dziś, zwyczaju śmingusa-dyngusa tj. polewania się wodą.  Piękne łowickie stroje, w połączeniu z tradycyjną muzyką, przyśpiewkami i łowickimi tańcami, sprawiła, że do Szreniawy zawitała wiosna. Ponadto Wielkopolanie zaprezentowali obszerny program artystyczny, przybliżając widowni folklor taneczny i muzyczny Rzeszowa i Przeworska, Spisza, Lublina ,wschodnich Ziem Krakowa a także tańce narodowe: kujawiaka, oberka i krakowiaka.

„Wielkopolanie” nie zapomnieli również o najmłodszych. To dla nich przygotowali zabawy wielkopolskie, w które bawili się przy dźwiękach kapeli ludowej.   

W programie artystycznym na terenie muzeum znalazło się również przedstawienie teatralne dla dzieci w wykonaniu Grupy „Dobry Teatr”, Wojtek Szopka Band, przedstawienie dla dzieci „Wiosenne porządki u Baranka” i inne.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: