01 / 04 / 11

JAK TO W DAWNEJ POLSZCZE BYWAŁO

JAK TO W DAWNEJ POLSZCZE BYWAŁOOd 1 września 2010r. w Zespołach Szkół w Żydowie, Nekli, Targowej Górce, Tulcach i Zasutowie realizowany był projekt edukacyjny: Jak to w dawnej Polszcze bywało.
Głównym celem było poznanie ważnego dla kultury polskiej dzieła A. Mickiewicza „Pan Tadeusz”, a właściwie swoistym pożegnaniem gimnazjalistów z tą lekturą.  Nie ma już jej w nowej podstawie programowej. Na bazie tej epopei  uczniowie klas z  w/w szkół poznawali fragmenty dzieła, uczyli się tańczyć poloneza i krakowiaka, wzbogacili repertuar o wybrane pieśni F. Chopina oraz rozwijali zainteresowania plastyczne (wykonali dworki i domy z tamtej epoki).
Młodzież z Zespołu Szkół w Tulcach pod opieką nauczycieli, prowadziła przeróżne działania. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach tanecznych, muzycznych i plastycznych w Cichowie, na terenie Skansenu Filmowego „Soplicowo”. Podczas lekcji języka polskiego poznawali obszerne fragmenty epopei, wybrane fragmenty recytowali, również podczas konkursu recytatorskiego. Wykonali makiety polskich dworków i ilustracje do „Pana Tadeusza”, a także prezentacje multimedialne. Nauczyli się tańczyć poloneza i krakowiaka jak również przygotowali pieśni Moniuszki i Chopina. Uczestniczyli także w konkursie wiedzy o „Panu Tadeuszu”.  JAK TO W DAWNEJ POLSZCZE BYWAŁO
Uczniowie podczas finałowego koncertu z niezwykłą gorliwością i zapałem prezentowali wyuczone tańce, jak również recytowali fragmenty wielkiej epopei narodowej.
Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaproszony został na koncert, aby zaprezentować zaproszonym gościom tańce narodowe. Umiejętnie wplecione w program koncertu tańce, podkreśliły charakter minionej epoki, prezentowanej przez uczniów Zespołu Szkół w Tulcach. Strój, muzyka, styl tańca wraz z omawianym przez szkolną młodzież życiem w dawnej Polsce, pozwolił licznie zgromadzonej widowni przybliżyć czas, w których żyli nasi przodkowie. 
Praca uczniów, jak i nauczycieli, którzy zostawali po godzinach aby doskonalić się w śpiewie, tańcu, pracując nad projektem, jak również zaprezentowane tańce narodowe przez „Wielkopolan”, została nagrodzona gromkimi brawami.  
                                                                                                                                PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: