24 / 09 / 05

IV OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCÓW POLSKICH

Była to z pewnością niezapomniana impreza, prawdziwe święto tańców polskich. O statuetkę Poznańskiej Bamberki, nagrody głównej turnieju, przyjechało walczyć 90 par tancerzy z 19 ośrodków i zespołów z całej Polski.
Turniej rozpoczął się uroczystym polonezem (choreografia: Jadwiga Banaś)   
w wykonaniu wszystkich par turniejowych. Wspaniały to był widok, kiedy na parkiecie pojawiały się kolejne grupy tancerzy, jednak publiczność oniemiała z zachwytu, gdy pośród nich ukazały się pary dzieci niepełnosprawnych, tańczące wraz ze swoimi sprawnymi rówieśnikami z Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego “Cepelia-Poznań”. Oklaskom nie było końca.

Oficjalnego otwarcia Turnieju dokonała Pani Helena Bednarska, dyrektor Wojewódzkiej  Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, głównego organizatora tej niezwykłej imprezy.
Część artystyczną rozpoczął Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie” laureat Nagrody im. Oskara Kolberga “Za zasługi dla kultury ludowej”. Zaprezentował on “Zabawę Biskupian” czyli tańce i przyśpiewki z okolic Domachowa i Krobii.
Ocenę par turniejowych dokonywała powołana przez organizatorów komisja sędziowska, której skład stanowili sędziowie nominowani przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF)
Finały rozpoczęły się w niedzielę, zaraz po występie Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”. Jak zwykle najwdzięczniej prezentowały się małe dzieci w skocznych polkach i wesołych krakowiakach i to głównie ich zagrzewała do tańca oklaskami publiczność. Mazur, kujawiaki i oberki zaczęły królować na parkiecie, kiedy do rund finałowych przystąpili tancerze ze starszych kategorii wiekowych. Po raz pierwszy w historii Zespołu “Wielkopolanie” wystąpiła para w kategorii IV: Marta Zgodzińska i Rafał Stach. Trud ich pracy został bardzo wysoko oceniony nie tylko przez Przyjaciół z zespołu ale i przez zgromadzoną publiczność.

W przerwach rywalizacji par, na parkiecie przybyli gości mogli oglądać występy dzieci niepełnosprawnych wraz ze swoimi sprawnymi rówieśnikami, które zaprezentowały polkę i pełnego nastroju kujawiaka. I to chyba ten kujawiak sprawił, że jedni widzowie przecierali oczy ze zdumienia a inni ocierali łzy ze wzruszenia. Owacją na stojąco zakończył się występ dzieci z Integracyjnego Klubu Polskich Tańców Towarzyskich. Brawa to były zasłużone, gdyż dzieci te pokazały, że ukochały polskie tańce i to właśnie dzięki nim potrafią pokonywać bariery. Warto nadmienić, że nauczycielem tych dzieci jest Pani Jadwiga Banaś, pedagog, nauczyciel tańca i choreograf, która jako pierwsza w Polsce podjęła się inicjatywy uczenia dzieci z dysfunkcjami ruchu polskich tańców towarzyskich.
W dalszej części imprezy wystąpił również Dziecięcy Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań”, prezentując tańce i zabawy dzieci z Orawy. Około 45 dzieci zaprezentowało swoje wysokie umiejętności taneczne, wokalne, oraz gry na instrumentach ludowych, wzbudzając podziw swoich rówieśników z całej Polski.

Opiekę artystyczną nad IV Ogólnopolskim Turniejem Polskich Tańców Towarzyskich sprawowała Jadwiga Banaś. Funkcję Dyrektora Organizacyjnego przejął Piotr Kulka, który został uhonorowany Złotą Odznaką CIOFF “Za uznanie zasług oraz zaangażowanie w organizację Turniejów i promocję Tańców Polskich”. Managerem Turnieju był Michał Wawrzynek.

Z pewnością było to prawdziwe święto tańca polskiego i niewątpliwie IV Ogólnopolski Turniej Polskich Tańców Towarzyskich o “Poznańską Bamberkę” wpisał się głęboko w pamięć publiczności i jego wszystkich uczestników.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: