18 / 08 / 03

III Światowy Przegląd Folkloru

Na kilka dni przed wyjazdem do Korei Południowej na Uniwersjadę i Światową Wystawę Expo 2003 Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań” wziął udział w III Światowym Przeglądzie Folkloru.
Publiczność miała okazję zapoznać się z programem przygotowanym przez Pana Leszka Rembowskiego specjalnie na wyjazd do Azji. We wtorek 12 sierpnia, podczas koncertu inauguracyjnego w Parku Wilsona “Cepelia-Poznań” zaprezentowała tańce i przyśpiewki z Zachodniej Wielkopolski.
Tradycyjnie koncerty w ramach Integracji odbywały się w różnych miastach Wielkopolski. W tym roku zespół miał okazję zaprezentować się w Lesznie i Grodzisku Wielkopolskim.
Nie zabrakło również spotkań z wierną poznańską publicznością. W piątek 15 sierpnia odprawiona została Msza ekumeniczna z udziałem wszystkich przybyłych na festiwal zespołów, na której “Cepelia” odśpiewała pieśń Czarną Madonnę. Następnie grupy z Włoch, Rumunii, Turcji, Serbii oraz Poznania przeszły barwnym korowodem na Stary Rynek, aby zaprezentować cząstkę swojej kultury przed Ratuszem.
Występ Cepelii zbiegł się w czasie z wybiciem południa i pojawieniem się na wieży ratuszowej poznańskich koziołków. Przybyli na Stary Rynek mieli więc podwójny powód do radości.

Tego samego dnia zespół wystąpił przed grodziską publicznością prezentując tańce i przyśpiewki Beskidu Śląskiego oraz rzeszowskie. Pierwszy raz Cepelia zatańczyła do podkładu muzycznego nagranego pod okiem Pana Stanisława Horbika specjalnie na prośbę zapraszającej Korei. Próba generalna wypadła pomyślnie i manager zespołu Piotr Kulka odetchnął z ulgą.

Festiwal “Integracje 2003” zakończył się w niedzielę wieczorem niezwykłym widowiskiem na obiekcie rekreacyjno-sportowym Malta. Na ten koncert Cepelia przygotowała tańce Krakowiaków Wschodnich, krakowiaka narodowego oraz tańce i przyśpiewki Beskidu Śląskiego. Publiczność zachwycona była występem poznańskiej grupy. Organizatorzy dali również okazję uczestnikom do wspólnego tańca i śpiewu.
Żal było się rozstawać z nowymi przyjaciółmi ale czas zacząć pakować walizki. W środę “Cepelia-Poznań” odleci na dwa tygodnie do Korei zaprezentować uczestnikom Uniwersjady i gościom Expo 2003 folklor Polski.

Trzymamy kciuki i życzymy udanych występów.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: