25 / 09 / 03

II Ogólnopolski Turniej Polskiego Tańca

Organizatorami tegorocznego Turnieju była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury i Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań”.
W przestrzennej sali gimnastycznej Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 przy ulicy Żonkilowej stanął dworek szlachecki z XVIII w.. Liczne drzewa z pożółkniętymi liśćmi, kwiaty jesienne i kosze z owocami przypominały o nadchodzącej porze roku.
W czasie trwania przedpołudniowych eliminacji, ćwierćfinałów i półfinałów na trybunach zgromadziła się nadspodziewana liczna i entuzjastycznie reagująca widownia. Dodatkową dawkę emocji zapewniła doskonale prowadzona konferansjerka przez Panią Annę Przewoźniak.
Jury w składzie:
Jan Łosakiewicz – sędzia główny
dr Danuta Horn
dr Maria Kapczyńska
dr Ryszard Teperek
Jarosław Wojciechowski
Piotr Lach – sędzia skrutiner, miało nie lada problemy aby wyłonić finałowe pary.

Po południu odbyła się gala; uroczysty polonez w wykonaniu wszystkich uczestników turnieju (78 par z 17 ośrodków z całej Polski) w choreografii Jadwigi Banaś do muzyki W.Killara, a także finały czyli prezentacje taneczne najlepszych par. Dodatkową atrakcją był krakowiak w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego “Cepelia-Poznań”.

Zmagania tancerzy w siedmiu kategoriach wiekowych w rundach finałowych przebiegały we wspaniałej atmosferze. Na ich zakończenie Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań” zaprezentował tańce i przyśpiewki Bambrów Poznańskich, przypominając widzom o tradycjach najbliższych naszemu miastu. Na zwycięskie pary czekały rzeźbione w drewnie statuetki Bamberki Poznańskiej autorstwa twórcy ludowego Macieja Ćwierzyka.

Ogłoszenie wyników nastąpiło zaraz po zakończeniu finałów. Parom zwycięskim i pozostałym parom finałowym nagrody wręczyła Z-ca Dyrektora Departamenty Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego Pani Teresa Pluta oraz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury Pani Helena Bednarska.

Całodzienny trud zmagań turniejowych zakończył się uroczystą kolacją, a wieczorem wszyscy uczestnicy udali się do Dynamiksu. Pomysł zabrania ich właśnie tam okazał się strzałem w dziesiątkę. Rollarena dostarczyła im wiele niezapomnianych wrażeń i świetnej zabawy oraz pozwoliła zapomnieć o trudach turnieju i stresie związanym z rywalizacją.

Niedzielne przedpołudnie było prawdziwym relaksem. Cudowny spacer w Palmiarni Poznańskiej pozwolił zregenerować utratę sił, które potrzebne były na daleką podróż powrotną do domu.

Ogromny trud organizacyjny tego przedsięwzięcia przyjął na siebie Dyrektor Organizacyjny Piotr Kulka a nad częścią artystyczną czuwała Dyrektor Artystyczny Jadwiga Banaś.

A oto zwycięskie pary:
kat. wiek. I: Mikołaj Bagatela, Aleksandra Stańczak – ZPiT UW “Warszawianka” Warszawa
kat. wiek. II Damian Durka, Dominika Durka – ZTL “Promyki” Wieliszew
kat. wiek. III: Daniel Dawidziuk, Ewa Jaskulska – ZPiT “Małe Podlasie” Siemiatycze
kat. wiek. IV: Dawid Osmulski, Anna Kozioł – MOK Biała Podlaska
kat. wiek. VA: Kamil Rząca, Karolina Lachowska – ZPiT UW “Warszawianka” Warszawa
kat. wiek. VB: Piotr Drużny, Emilia Sielicka – ZPiT UW “Warszawianka” Warszawa
kat. wiek. VII: Krzysztof Radziwiłłów, Ewa Brzostowska-Radziwiłłów – WKM “Kuźnia Artystyczna” Warszawa.

Za rok zapraszamy na IV Mistrzostwa Polski

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: