18 / 05 / 12

I ŚWIĘTO ULICY PRUSA

I ŚWIĘTO ULICY PRUSA„I Święto Ulicy Prusa – czyli Bolesław Prus w gości prosi” to pierwsza tego typu impreza zorganizowana przez Wojewódzka Bibliotekę Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. I ŚWIĘTO ULICY PRUSA

12 maja 2012 roku o godzinie 10.00 Pani Dyrektor Helena Bednarska powitała przybyłych gości ubranych w stroje XIX wieczne i uroczyście otworzyła święto ulicy. Bolesław Prus, w którego role wcielił się Jan Janusz Tycner animator wielkopolskiej kultury, wprowadził przybyłych gości w klimat życia i pracy w XIX wieku. Zasiadając na ławeczce Prusa czytał fragmenty Lalki aby przybliżyć mieszkańcom twórczość artysty.

Wojewódzka Biblioteka PubI ŚWIĘTO ULICY PRUSAliczna i Centrum Animacji zorganizowała również przechadzkę po Jeżycach. Najciekawsze miejsca dzielnicy, nieznane, a często zapomniane odkrywał przed uczestnikami przewodnik Marcin Radomski.

Na placu przed gmachem biblioteki w tym czasie odbywały się animacje dla dzieci, a także warsztaty folklorystyczne przygotowane przez Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. Po tańcach Bambrów Poznańskich, mieszkańców Jeżyc Pan Piotr Kulka przybliżył zgromadzonej publiczności stroje dawnych mieszańców Poznania. Następnie po raz pierwszy zaprezentował stroje mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania omawiając ich historię jak także tańce i zabawy naszego miasta.I ŚWIĘTO ULICY PRUSA Najbardziej znanych „Wielkopolanie” uczyli zarówno dzieci jak i dorosłych. Na zakończenie zespół zaprezentował się w repertuarze tańców Krakowiaków Wschodnich. Podczas trwania imprezy odbywał się również konkurs fotograficzny dla mieszkańców na najciekawsze zdjęcie         

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury i Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” już dziś zapraszają na II Święto Ulicy Prusa w 2013 roku.  

                                                                                                                                                    PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: