14 / 06 / 16

HEJ KAPELA SERCA

„Hej Kapela Serca wszystkich nas zachęca, do pomocy wszelkiej i przyjaźni wielkiej” – takie słowa zabrzmiały na scenie 5 czerwca podczas finały koncertu Kapele Serc. Wydarzenie odbyło się w Poznaniu już po raz drugi. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor”, zaś na scenie pojawił się Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań”.

W niedzielny wieczór w Centrum Kultury „Dąbrówka” królowała zabawa. Publiczność, która po brzegi wypełniła widownię, mogła zobaczyć program artystyczny przygotowany specjalnie na te okazję. Koncert rozpoczęły oczepiny Bambrów Poznańskich – nowy punkt w repertuarze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, przygotowany przez Piotra Kulki na podstawie współpracy z etnochoreografem Mirosławą Bobrowską i Muzeum Etnograficzny w Poznaniu.  Obrzędowe pieśni i tańce, a do tego tradycyjne kornety i czepce weselne zrobiły wrażenie na publiczności. Kolejnym punktem programu był sceniczny debiut najmłodszych członków Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”. W ich wykonaniu zobaczyć można było zabawę dzieci spod krakowskich wsi. Następnie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć, jak dawne zabawy funkcjonują w obecnych czasach. W drugiej części królował folklor w trochę innym niż zazwyczaj wydaniu. Preludium do tej części był występ Zuzanny Paprzyckiej i Karoliny Kocik, które zaproponowały piękną interpretację ludowej pieśni „Tam na brzegu jeziora”.  Następnie zaprezentowano polskie tańce narodowe. Najpierw w tradycyjnej wersji, a następnie w strojach wizytowych w formie, w jakiej prezentowane są one na turniejach tańców polskich.  Ciekawym puntem programu była choreografia przygotowana przez Ewę Sobiak w technice tańca współczesnego, w której zaprezentowali się Wielkopolanie. Finał koncertu to wyjątkowy krakowiak w wykonaniu prawie 50 tancerzy.

Koncert poprowadziła redaktor Anna Przewoźniak, której osobisty urok i wdzięk, niewątpliwie wpłynął na odbiór wydarzenia. Poprowadzona przez nią licytacja atrakcyjnych przedmiotów ostatecznie wpłynęła na kwotę, która zostanie przekazana na rzecz Hospicium Palium w Poznaniu. Całkowity dochód z koncertu wyniósł  7471,37zł. Kwota ta pomoże w budowie nowego oddziału w Poznańskim Hospicjum.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Pan Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Pan Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania. Patronat medialny sprawowali Radio Merkury oraz TVP Poznań.

 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Teatrowi MplusM oraz Centrum Kultury Dąbrówka oraz firmie Strauss Group za pomoc w organizacji koncertu. Wszystkim wykonawcom zaś dziękuję za poświęcony czas i trud przygotowań do koncertu.

HG

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: