Festyn Zielonoświątkowy w Szreniawie
Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej czas obrzędów, które łączyły pożegnanie wiosny z powitaniem lata oraz agrarnymi rytuałami. Obyczaje te, mające swoje korzenie w przedchrześcijańskich praktykach, związane były z mocą drzew, zielonych gałęzi i płodności. Zielone Świątki, prawdopodobnie wywodzące się ze starożytnego święta Stado (którego echa widoczne są w ludowych odpustach zielonoświątkowych), obecnie obchodzone są jako święto Zesłania Ducha Świętego. Rytuały te miały na celu oczyszczenie ziemi z demonów wodnych, odpowiedzialnych za wegetację roślin wiosną, aby zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, ozdabiano domy zielonymi gałęziami, tatarakiem i kwiatami, co miało chronić przed urokami i zapewnić urodzaj. W niektórych regionach stawiano młode brzózki wokół domostw. Zwyczaje te, choć w ograniczonym zakresie, przetrwały do dziś, manifestując się w kultach drzew i zielonych gałęzi. Bydło okadzano dymem ze święconych ziół, ozdabiano je wieńcami i kwiatami, a zasiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i obrazami świętych, śpiewając pieśni nabożne.
19 czerwca Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” uświetnił swoim koncertem Festyn Zielonoświątkowy organizowany przez Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Był to wyjątkowy występ, ponieważ na scenie razem z zespołem zatańczyły dzieci i młodzież z Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” stanowiące przyszłych członków „Wielkopolan”. W festynie uczestniczyła także starsza grupa „Wielkopolan”, znana jako Tancerze Dojrzali. Podczas dwugodzinnego koncertu, cała rodzina „Wielkopolan” zaprezentowała kulturę Wielkopolski, tańce i przyśpiewki z dziewięciu regionów Polski, tańce narodowe oraz tradycyjne instrumenty ludowe, takie jak mazanki i kozioł weselny.
Tysiące odwiedzających Muzeum Rolnictwa podczas tego weekendowego święta mogły podziwiać paradę umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec, podkuwania koni oraz pracy bartnika, kowala i kołodzieja. Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach garncarskich, wikliniarskich i florystycznych. Na zakończenie odbył się również pokaz gaszenia pożaru w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej.
PZ