Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi

W dniach 8-10 maja w Poznaniu z udziałem Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” odbył się Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, to prestiżowe wydarzenie gromadzące przedstawicieli administracji samorządowej, ekspertów, naukowców oraz liderów lokalnych społeczności z różnych krajów europejskich. Celem kongresu było stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk oraz wspólnego wypracowywania kierunków rozwoju obszarów wiejskich w Europie. Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst polityki Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich, przeciwdziałania depopulacji oraz wzmacniania potencjału lokalnych wspólnot.
Wydarzenie w Poznaniu odbywające się na Międzynarodowych Targach Poznańskich skupiło się na kilku kluczowych obszarach tematycznych, takich jak transformacja energetyczna wsi, cyfryzacja i innowacje w rolnictwie, rozwój turystyki wiejskiej, ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, a także partycypacja społeczna i rola kobiet w rozwoju lokalnym. To tu, w centrum Poznania zaprezentowana została wystawa Piotra Kulki „Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej”, fascynująca ekspozycja prezentuje zbiór 35 kobiecych strojów tradycyjnych pochodzących z różnych subregionów Wielkopolskich.
W ramach wydarzeń towarzyszących uczestnicy Kongresu mieli okazję wziąć udział w wizycie studyjnej w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Dojazd zapewniły Koleje Wielkopolskie, organizując specjalny, bezpłatny pociąg dla uczestników. Na dworcu powitali ich artyści „Wielkopolan”, którzy barwnym korowodem zaprosili na teren muzeum. Wizyta w muzeum stanowiła okazję do zapoznania się z dziedzictwem rolniczym Polski oraz była elementem szerszej dyskusji na temat przyszłości europejskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Uczestnicy Kongresu mieli również okazję poznać polskie tradycje oraz tańce i przyśpiewki różnych regionów Polski popularyzowane przez Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”.
Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu zakończył się przyjęciem deklaracji współpracy i kontynuacji inicjatywy w kolejnych latach. Uczestnicy zgodnie podkreślili, że przyszłość europejskiej wsi zależy od zdolności do adaptacji, innowacyjności oraz umiejętności wykorzystania lokalnych zasobów i tradycji w budowaniu nowoczesnych wspólnot wiejskich.
PK