27 / 02 / 12

EDUKACYJNY MIESIĄC "WIELKOPOLAN"

EDUKACYJNY MIESIĄC  wielkopolanZ okazji obchodów 50-lecia istnienia Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, tancerze wystąpili na koncertach edukacyjnych w Wielkopolskich Domach Dziecka oraz w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Serafitek w Poznaniu. W roku jubileuszowym Zespół wspiera też Fundację im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku”. W ramach rozpoczynającej się współpracy Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie przyłączając się do Drużyny Szpiku, odwiedził też dzieciaki na oddziale onkologicznym w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera przy ulicy Szpitalnej w Poznaniu. EDUKACYJNY MIESIĄC  wielkopolan

W ramach niespodzianki dla najmłodszych w tych wszystkich placówkach, tancerze Zespołu wraz z Kierownikiem Panem Piotrem Kulką przeprowadzili audycje edukacyjne z zakresu wielkopolskich tańców ludowych. Zawarte w nich informacje przybliżyły dzieciom wiedzę z tematyki kultury ludowej naszego regionu, wielkopolskich tańców ludowych, kostiumów, ich historii oraz zwyczajach panujących w przeszłości.
 

Tańce zaprezentowane podczas koncertów to:

          Od Szamotuł” – tańce i przyśpiewki SzamotulskieEDUKACYJNY MIESIĄC  wielkopolan

          „Na jarmarku świętojańskim” – tańce i śpiewy Bambrów Poznańskich

          „Idziem sobie po rożnie” – zwyczaje zapustne Ziemi Lubuskiej

Prowadzący audycje angażował dzieci do aktywnego uczestnictwa, zadawał pytania, czasem uczył podstawowych kroków tańca, co bardzo zainteresowało dzieci i sprawiło im wiele radości.

EDUKACYJNY MIESIĄC  wielkopolanDrużyna Szpiku to grupa wolontariuszy działających bezinteresownie, z potrzeby serca na rzecz osób chorych na nowotwory krwi w szczególności na białaczki. Gotowość niesienia pomocy to nadrzędny cel Drużyny. Dla jednych jest to oddanie szpiku, mówienie, na czym polega przeszczep dla innych bieganie maratonów czy organizowanie zbiórek krwi, spotkań w szkołach. A dla artystów charytatywny udział w kampaniach społecznych. Wszyscy są potrzebni, bo ta Drużyna to po prostu łańcuch składający się z ogniw i każde z nich ma swoje zadanie. Wyjątkowość Drużyny Szpiku polega na różnorodności. Każdy wnosi do niej to, co ma najpiękniejszego, co umie, robi i lubi. Każdy dzieli się sobą, swoimi zdolnościami, talentami i umiejętnościami, ale także otwartością, wrażliwością i gotowością do działania na rzecz potrzebujących. Osoby wspierające fundację, mają nadzieję, że uda się uratować choćby jedno ludzkie życie, a w niejednym sercu rozpalić ogień wiary, że pomoc dla niego na pewno się znajdzie. W szeregach „Drużyny Szpiku” znalazły się osobistości życia publicznego czy gwiazdy znane ze szklanego ekranu i pierwszych stron gazet, natomiast teraz dołączył do niej też Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”

                                                                                                                                                                                                       MO

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: