DOŻYNKI PREZYDENCKIE 2011
Wśród przedstawicieli wszystkich województw na spalska ziemię zawitał również Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” aby dla zgromadzonych gości zaprezentować folklor ziemi wielkopolskiej.
Już w sobotę od wczesnych godzin porannych „Wielkopolanie” wraz z przedstawicielami Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wprowadzali ostatnie poprawki wieńca dożynkowego wykonanego przez wymienione Muzeum, aby dumnie przewieź go na plac konkursowy. Wśród tysięcy osób w godzinach popołudniowych wieniec ten jak i wieńce z innych województw został oceniany przez Jury składające się z etnografów i przedstawicieli Władz państwowych. Zespół zaprezentował się w strojach biskupiańskich przedstawiając obrzęd dożynkowy z okolic Krobi i Domachowa. Główna uwagę wszystkich widzów przykuwały nie tylko tańce obrzędowe, ale przede wszystkich stroje (wykrochmalone czepce i kryzy) głośno komentowane wśród widzów, a także kapela ludowa składająca się z dud i skrzypiec podwiązanych.
W niedzielę spalskie dożynki, które odbywają się od 1927 roku, zaszczyciła swoja obecnością para prezydencka Anna i Bronisław Komorowski. Nad Pilicę dotarli przed południem, złożyli kwiaty pod kamieniem prezydenta Ignacego Mościckiego, spotkali się z przedstawicielami spalskich organizacji oraz przeszli Aleją Twórców Ludowych, która była jedną z atrakcji tegorocznych dożynek. Tuż przed mszą św. w kaplicy polowej prezydent Komorowski przekazał Insygnia Orła Białego rodzinie śp. Wincentego Witosa, bo wielu latach wróciły one do spadkobierców Wojciecha Witosa. Po uroczystej mszy w barwnym korowodzie para prezydencka przejechała z centrum Spały do COS-u. W korowodzie dożynkowym wzięli udział również przedstawicieli Władz Państwowych i Samorządowych, jak również wieńce i grupy wieńcowe 16 województw Polski, które wjeżdżając przed scenę prezentowali przygotowane przez siebie wieńce z tegorocznych zbóż.
Para prezydencka od starostów dożynek otrzymała chleb wypieczony z ziaren z tegorocznych zbiorów. Prezydent Komorowski odebrał chleb obiecując symbolicznie, że będzie sprawiedliwie dzielony i dla nikogo go nie zabraknie. Cały ceremoniał dożynkowy uświetniły występy zespołów ludowych. Ok. godziny 17 tłumy pożegnały prezydencką parę, a na scenie pojawił się zespół Brathanki.
Wieniec dożynkowy i Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” podziwiany był przez wielu ważnych gości przybyłych na stadion. Wśród nich obecny był Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek
Jednocześnie w centrum Spały tłumy mieszkańców zwiedzały prezentacje wszystkich województw, instytucji związanych z rolnictwem. Wielkim powodzeniem cieszyły się regionalne przysmaki serwowane na stoiskach oraz rękodzieło ludowe przywiezione z różnych stron Polski.
PK