28 / 09 / 06

DESZCZOWE DOŻYNKI

Gmina Lubasz koło Czarnkowa była w niedzielę gospodarzem Wojewódzko – Archidiecezjalnych Dożynek.
Na początku odbyła się msza dziękczynna odprawiona przez metropolitę poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na której przybyli gości podziękowali Bogu za tegoroczne plony. “To jest rzeczywisty symbol solidarności Boga z człowiekiem, ale także człowieka z drugim człowiekiem” – powiedział metropolita wskazując na dożynkowy bochen chleba.
Po mszy wyruszył korowód dożynkowy. Przy dźwiękach orkiestry oraz kapeli Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” zaproszeni goście oraz przybyłe delegacje z powiatów i dekanatów Wielkopolski dotarli na lubaski stadion, gdzie o 16.00 rozpoczęła się uroczystość obrzędowa Święta Plonów, podczas której marszałek województwa Marek Woźniak przyjął z rąk lubaskich gospodarzy pierwszy chleb z tegorocznych plonów.
Po przemówieniu Marszałka Zespół „Wielkopolanie” zatańczył dla wielotysięcznej widowni tańce z regionu szamotulskiego, Krobi i Domachowa oraz z okolic Łowicza.
Pomimo problemów zdrowotnych naszych tancerzy (Alicji Kujawy, która wielokrotnie pożądliła osa oraz Huberta Sabok-Rzepki, który niemalże zemdlał na scenie) cały koncert przebiegł perfekcyjnie i brawom nie było końca.
Ulewny deszcz, który zmoczył przybyłych na stadion dwukrotnie, nie zakłócił uroczystości i wszystko wypadło tak jak zaplanowali organizatorzy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: