04 / 03 / 16

BAMBRZY NA JEŻYCACH

Na niecodzienny spacer po Jeżycach – dzielnicy Poznania – zaprosił w sobotę 20.02.2016r. Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wraz z Zespołem Folklorystycznym „Wielkopolanie” zaprosił mieszkańców Poznania i okolic na niecodzienny sobotni spacer po Jeżycach – dawnych ziemiach zamieszkiwanych przez Bambrów Poznańskich. To właśnie tam poszukiwano, pozostałości po tych mieszkańcach, przybyszach z okolic Bambergu w Bawarii, którzy przywędrowali do podpoznańskich wsi w XVIII w., by pomóc podnieść te tereny ze zniszczeń wojennych. Trasa wycieczki nie była długa, ale wiele się na niej działo – bamberskie stroje, bamberska zagroda, bamberskie menu, bamberska religijność.
Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował licznie zgromadzonym uczestnikom kulturę i oczywiście stroje Bamberek. Tancerki zaprezentowały ubiory panienek, których najpiękniejszym elementem jest nakrycie głowy – kornet – wykonany z kilkuset kwiatków, piórek, bombeczek i wstążek oraz strój mężatki, która zaprezentowała się w złotym czepcu, zakładanym kobiecie na weselu dopiero podczas oczepin. Było to nakrycie głowy zakładane przez Bamberki, tylko na najważniejsze okazje.
Sobotni spacer na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, a Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” już planuje wraz z PTTTK Poznań kolejne odsłony życia mieszkańców byłego Poznania, ich kultury, zwyczajów i obyczajów!
PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: