08 / 03 / 12

50 LAT ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO „WIELKOPOLANIE"

50 LAT ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO „WIELKOPOLANIE 04 marca już po raz dziewiętnasty w Poznaniu odżyła XVII wieczna litewska tradycja. Kaziuk to dzień patrona Polski i Litwy– Św. Kazimierza, zmarłego 4 marca 1484 roku w Grodnie niespełna 26-letniego królewicza, niedoszłego następcy tronu po Kazimierzu Jagiell50 LAT ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO „WIELKOPOLANIE ończyku. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w 1604 r. w Wilnie, w katedrze wileńskiej znajduje się jego sarkofag.

Tegoroczne obchody uroczystości rozpoczęto przemarszem orszaku króla Kazimierza na Poznański Ratusz. W uroczystym pochodzie uczestniczyli tancerze i muzycy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, flażoleciści ze Swarzędza oraz przybyli goście z Litwy. Tuż przed wybiciem godziny dwunastej na fasadzie ratusza tancerze zespołu wykonali dla licznie zgromadzonej publiczności przyśpiewki wielkopolskie. Z okazji Jubileuszu „Wielkopolan” na tym XIV wiecznym budynku zawisła olbrzymia flaga zespołu tuż obok herbów Jagiellonów. Po uroczystym odegraniu hejnału poznańskiego i wileńskiego na estradzie zaprezentowali swój program artystyczny „Wielkopolanie”. W specjalnie przygotowanym na tę okazje programie znalazły się tańce wielkopolskie w tym Bambrów Poznańskich, rzeszowskie, łowickie, Krakowiaków Wschodnich, a także tańce narodowe. Na estradzie wystąpili również flażoleciści oraz goście z Litwy Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia”. 

50 LAT ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO „WIELKOPOLANIE Oprócz wydarzeń kulturalnych Kaziuki w Poznaniu to także tradycyjny jarmark, podczas którego poznaniacy zaopatrują się w świąteczne palmy. Na straganach można było kupić m.in. kaziukowe serca, czarny wileński chleb, zjeść cepeliny oraz bliny.50 LAT ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO „WIELKOPOLANIE

W pierwsza niedzielę marca na Starym Rynku ok. 20 tysięcy osób (jak podają organizatorzy) próbowało kresowych specjałów i podziwiało 50-cio letnich Jubilatów Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”.
W stolicy Wielkopolski wileński kiermasz odpustowy jest organizowany przez poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej, które to chce przybliżyć Wielkopolanom tradycje i 50 LAT ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO „WIELKOPOLANIE historię Wileńszczyzny.

 

Kierownictwo i Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” składają serdeczne podziękowania Panu Ryszardowi Liminowiczowi i wszystkim Pracownikom Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej.

                                                                                                PK

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: