01 / 11 / 22

Sukcesy Kuźni Tradycji

Muzycy ludowi przy pomniku dudziarza i skrzypka w Starył Gołębinie

Tradycyjnie w połowie września brać dudziarska spotkała się na Wielkopolskim Turnieju Dudziarzy w Starym Gołębinie, Czempiniu i Kościanie. Była to już 52 edycja tego wydarzenia.

Na wspólne muzykowanie zjechały kapele z różnych części Wielkopolski, min. z Poznania, Stęszewa, Szamotuł, Bukówca Górnego, Jarocina i Moszczanki. Nie mogło również zabraknąć gospodarzy- Kapeli dudziarskiej z Kościana i Czempinia (Starego Gołębina).

Wydarzenie rozpoczęło się od tradycyjnego ogrania pomnika dudziarza i skrzypka w Starym Gołębinie. Następnie uczestnicy przemaszerowali korowodem na tradycyjną mszę dudziarską. Muzycy z całej Wielkopolski zaprezentowali się również na rynku w Czempiniu. Jak co roku podczas Turnieju nie mogło zabraknąć konkursu kapel dudziarskich, który odbył się w Kościańskim Ośrodku Kultury. Uczestnicy mogli zaprezentować się w trzech kategoriach: kapela tradycyjna, sierszenki oraz program dowolny.

Wśród laureatów konkursu nie mogło zabraknąć muzyków Kuźni Tradycji Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie, którzy z sukcesami zaprezentowali się w kategorii kapel tradycyjnych. I miejsce otrzymała kapela w składzie: Piotr Górecki (dudy wielkopolskie) i Magdalena Zimowska (skrzypce podwiązane), II miejsce: Fryderyk Jankowski (dudy wielkopolskie) i Jagoda Pawlak (skrzypce podwiązane), III miejsce: Wojciech Ozóg (dudy wielkopolskie) i Katarzyna Kruszona (skrzypce podwiązane).

Wydarzenie zakończyło się wspólnym muzykowaniem wszystkich kapel. Turniej Dudziarzy był doskonałą okazją do integracji braci dudziarskiej oraz zachowaniem wielkopolskich tradycji muzycznych.

                                                                                                                  ZM i PG

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: