24 / 06 / 20

Konfrontacje dudziarskie

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich pod egidą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu na stałe wpisały się w kalendarz miasta Poznania.

Tegoroczna edycja, pomimo skomplikowanej sytuacji sanitarnej spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronowirusa, w niecodziennej odsłonie odbyła się w dniach 20-21 czerwca. Realizacja jej stała się możliwa dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Urzędu Miasta Poznania.

Od wielu lat konfrontacje łączą prezentacje kapel dudziarskich i koźlarskich, konkurs instrumentów dudowych, warsztaty dla młodych muzyków oraz seminarium poświęcone ochronie ludowej muzyki i instrumentów charakterystycznych dla naszego regionu.

Corocznie wśród  tradycyjnych kapel z całej Polski na scenach i warsztatach uczestniczą muzycy Kuźni Tradycji Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Nauczyciele i uczniowie ukazują piękno tradycji dudziarskich i koźlarskich wykonując utwory charakterystyczne dla poszczególnych subregionów Wielkopolski. Kozły, dudy, skrzypce, mazanki, na których kształcą się poznańscy artyści rozbrzmiewają zachwycając zgromadzoną publiczność. 

W tegorocznym święcie dud w Poznaniu, muzycy z całej Polski uczestniczyli w tradycyjnych warsztatach dla młodych muzyków, seminarium poświęconemu ochronie i popularyzacji tradycji dudziarskich i koźlarskich, które zostały niedawno wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a także w koncercie muzyków ludowych na Stary Rynek. W niedzielę rozstrzygnięty został także konkurs dla budowniczych instrumentów dudowych oraz instrumentów lutniczych towarzyszących dudom w kapeli.

Konfrontacje to dwudniowe święto, to spotkanie nie tylko muzyków, ale też budowniczych dud, którzy przywożą wykonane przez siebie instrumenty. Są one oceniane przez specjalistów pod względem zgodnego z tradycją wykonania oraz jakości brzmienia. Wykonanie takiego instrumentu tradycyjnymi metodami wymaga kilkumiesięcznej, żmudnej pracy i wysokich kwalifikacji, dlatego budowniczych dud jest w Polsce tylko kilku.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: